REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej towarów będzie można przywieźć bez podatku

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Osoby podróżujące transportem lotniczym i morskim będą mogły przywieźć z państwa spoza Unii bez podatku wyroby akcyzowe, których łączna wartość nie przekroczy równowartości 430 euro.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Autopromocja

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Najważniejsze zmiany dotyczą limitów kwotowych, do wysokości których przysługuje zwolnienie z akcyzy wyrobów akcyzowych w bagażu osób przybywających z państw trzecich. Łączna wartość przywożonych wyrobów (innych niż wyroby tytoniowe i alkohole przywożone przez podróżnych, którzy ukończyli 17 lat) nie będzie mogła przekroczyć kwoty wyrażonej w złotych stanowiącej równowartość 430 euro dla podróżnych w transporcie lotniczym i morskim. Dla pozostałych podróżnych będzie miał zastosowanie limit w wysokości 300 euro, natomiast w przypadku podróżnych, którzy nie ukończyli 15 lat - 150 euro. Dziś zastosowanie ma jeden limit w wysokości 175 euro.

Projekt różnicuje także progi ilościowe zwolnienia w przywozie wyrobów tytoniowych przez osoby podróżujące transportem lotniczym i morskim oraz przez osoby podróżujące innym transportem. W tym pierwszym wypadku dopuszczono zwolnienie większych ilości wyrobów tytoniowych. Przykładowo, w transporcie lotniczym lub morskim będzie można przywieźć z państwa trzeciego bez podatku 200 sztuk papierosów, a w przypadku innego transportu - tylko 40 sztuk. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, bez względu na rodzaj transportu zwolnienie obejmuje 200 sztuk papierosów. Podział podróżnych według kryterium wykorzystywanego środka transportu ma na celu ujednolicenie regulacji rozporządzenia z przepisami celnymi oraz VAT.

Ponadto, wprowadzane jest nieistniejące dotychczas ograniczenie w przywozie piwa - 16 litrów dla podróżnego, który ukończył 17 lat. Zwiększeniu ulegnie limit w przywozie win niemusujących z 2 na 4 litry. Zlikwidowane zostaną natomiast ograniczenia w zakresie przywozu perfum i wód toaletowych przez wszystkich powracających z państw trzecich.

REKLAMA

Powyższe zwolnienia będą miały zastosowanie również w przywozie z krajów trzecich wyrobów akcyzowych nabywanych przez mieszkańców strefy nadgranicznej, pracowników zatrudnionych w strefie nadgranicznej oraz członków załóg obsługujących transport między państwami członkowskimi a państwami trzecimi. Obecnie do tych osób zastosowanie mają szczególne limity.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt rozporządzenia dostosuje polskie przepisy Dyrektywy Rady 2007/74/WE z 20 grudnia 2007 r. w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich z podatku od wartości dodanej i akcyzy. Nowa dyrektywa 1 grudnia 2008 r. zastąpi obowiązującą Dyrektywę Rady 69/169/EWG z 28 maja 1969 r.

Od tego dnia ma wejść w życie również nowelizacja rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Ważne!

Od 1 grudnia 2008 r. będą obowiązywać różne progi ilościowe w przywozie z państw trzecich wyrobów tytoniowych przez osoby podróżujące transportem lotniczym i morskim oraz przez osoby podróżujące innym transportem

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA