reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Więcej towarów będzie można przywieźć bez podatku

Więcej towarów będzie można przywieźć bez podatku

Osoby podróżujące transportem lotniczym i morskim będą mogły przywieźć z państwa spoza Unii bez podatku wyroby akcyzowe, których łączna wartość nie przekroczy równowartości 430 euro.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Najważniejsze zmiany dotyczą limitów kwotowych, do wysokości których przysługuje zwolnienie z akcyzy wyrobów akcyzowych w bagażu osób przybywających z państw trzecich. Łączna wartość przywożonych wyrobów (innych niż wyroby tytoniowe i alkohole przywożone przez podróżnych, którzy ukończyli 17 lat) nie będzie mogła przekroczyć kwoty wyrażonej w złotych stanowiącej równowartość 430 euro dla podróżnych w transporcie lotniczym i morskim. Dla pozostałych podróżnych będzie miał zastosowanie limit w wysokości 300 euro, natomiast w przypadku podróżnych, którzy nie ukończyli 15 lat - 150 euro. Dziś zastosowanie ma jeden limit w wysokości 175 euro.

Projekt różnicuje także progi ilościowe zwolnienia w przywozie wyrobów tytoniowych przez osoby podróżujące transportem lotniczym i morskim oraz przez osoby podróżujące innym transportem. W tym pierwszym wypadku dopuszczono zwolnienie większych ilości wyrobów tytoniowych. Przykładowo, w transporcie lotniczym lub morskim będzie można przywieźć z państwa trzeciego bez podatku 200 sztuk papierosów, a w przypadku innego transportu - tylko 40 sztuk. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, bez względu na rodzaj transportu zwolnienie obejmuje 200 sztuk papierosów. Podział podróżnych według kryterium wykorzystywanego środka transportu ma na celu ujednolicenie regulacji rozporządzenia z przepisami celnymi oraz VAT.

Ponadto, wprowadzane jest nieistniejące dotychczas ograniczenie w przywozie piwa - 16 litrów dla podróżnego, który ukończył 17 lat. Zwiększeniu ulegnie limit w przywozie win niemusujących z 2 na 4 litry. Zlikwidowane zostaną natomiast ograniczenia w zakresie przywozu perfum i wód toaletowych przez wszystkich powracających z państw trzecich.

Powyższe zwolnienia będą miały zastosowanie również w przywozie z krajów trzecich wyrobów akcyzowych nabywanych przez mieszkańców strefy nadgranicznej, pracowników zatrudnionych w strefie nadgranicznej oraz członków załóg obsługujących transport między państwami członkowskimi a państwami trzecimi. Obecnie do tych osób zastosowanie mają szczególne limity.

Projekt rozporządzenia dostosuje polskie przepisy Dyrektywy Rady 2007/74/WE z 20 grudnia 2007 r. w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich z podatku od wartości dodanej i akcyzy. Nowa dyrektywa 1 grudnia 2008 r. zastąpi obowiązującą Dyrektywę Rady 69/169/EWG z 28 maja 1969 r.

Od tego dnia ma wejść w życie również nowelizacja rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Ważne!

Od 1 grudnia 2008 r. będą obowiązywać różne progi ilościowe w przywozie z państw trzecich wyrobów tytoniowych przez osoby podróżujące transportem lotniczym i morskim oraz przez osoby podróżujące innym transportem

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kubicz

Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama