| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Zamiana gruntów między gminą a osobą fizyczną

Zamiana gruntów między gminą a osobą fizyczną

Czy zamiana gruntów dokonana na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami przez urząd gminy, będący podatnikiem podatku VAT, a osobą fizyczną będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przepis art. 7 ust. 1 wskazanej ustawy stanowi natomiast, że przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zatem zamiana nieruchomości gruntowych jako czynność spełniająca przesłankę określoną w cyt. wyżej art. 7 ust. 1 ustawy podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Dostawa gruntu przeznaczonego pod zabudowę zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy – podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22%. Przepis art. 29 ust. 3 ustawy o VAT stanowi natomiast, że podstawą opodatkowania takiej dostawy jest wartość świadczenia obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszona o podatek.
Jeżeli w omawianym stanie faktycznym jedną ze stron umowy zamiany jest gmina, drugą zaś osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami, dokonująca jednorazowej czynności zamiany – w związku ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług wystąpi tylko po stronie gminy.
Pismo Izby Skarbowej w Poznaniu z 24 stycznia 2005 r. (PP/005w-990/04/JC)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK