reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Nie wszystkie świadczenia z funduszu z podatkiem

Nie wszystkie świadczenia z funduszu z podatkiem

Czy wszystkie świadczenia finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Weryfikacji odpowiedzi na powyższe pytanie dokonała izba skarbowa. Ustosunkowując się do kwestii zakupienia przez podatnika dla pracowników w biurze turystycznym wycieczki organ zauważa, że mamy do czynienia z usługą, która w części jest odpłatna, a w części nieodpłatna. Wynika to z faktu, że część (50 proc.) ceny finansowane jest z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych a część finansowana jest przez samych pracowników. Jeżeli zaś chodzi o odpłatne świadczenie usługi o wartości równej odpłatności ponoszonej przez pracownika izba przyjęła, iż jednostka nabywa usługę turystyki dla bezpośredniej korzyści turysty, w tym przypadku dla pracownika. I w jej ocenie usługę taką należy opodatkować zgodnie z art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). W przypadku jednak, gdy odprzedaż na rzecz pracowników dokonana zostanie po cenie nie wyższej niż cena zakupu, marża, a zatem i podstawa opodatkowania VAT nie wystąpi.
Odnośnie natomiast drugiej części usługi finansowanej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zauważyć należy, iż przepis art. 8 ust. 2 z odpłatnym świadczeniem usług zrównuje także nieodpłatne świadczenia usług na cele osobiste m.in. pracowników oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług, jeżeli nie są one związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części.
Jak zauważono w piśmie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu wydatków na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych Dz.U. nr 70, poz. 335 z późn. zm.). Przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT stanowi natomiast, że obniżenia lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym z wyłączeniem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
W związku z powyższym w ocenie organu II instancji podjęte przez podatniczkę czynności świadczenia usługi finansowanej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uznać należy za nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste pracowników niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, w stosunku do których nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku należnego z faktur dokumentujących ich nabycie. I w konsekwencji, że nie podlegają one opodatkowaniu w tej części.
Pismo Izby Skarbowej w Rzeszowie z 21 lutego 2005 r., nr IS. II/2-443/262/04.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama