| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Moment powstania przychodu a wypowiedzenie umowy leasingu przed terminem

Moment powstania przychodu a wypowiedzenie umowy leasingu przed terminem

Jak określić moment powstania przychodu w przypadku wypowiedzenia przed terminem umowy leasingu przez korzystającego - w szczególności pytanie dotyczy: niezapłaconych rat leasingowych, odszkodowania, kosztów zw. z działaniem osób trzecich prowadzących do zwrotu przedmiotu leasingu oraz opłaty windykacyjnej i kosztów wyceny przedmiotu leasingu?

Zgodnie z art. 14b § 2 ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie dokonuje zmiany udzielonej 26 maja 2004 r. przez Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie odpowiedzi nr US 72/ROP1/423/477/04/AW na zapytanie Spółki z 16 marca 2004 r. w sprawie momentu uzyskiwania przez Spółkę przychodu w przypadku wypowiedzenia umowy leasingu, stwierdzając, iż jest ona nieprawidłowa w części dotyczącej odszkodowania z tytułu wypowiedzenia umowy leasingu.
Jak wynika z art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody z tytułu leasingu uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności z tych umów stają się wymagalne.
W przypadku rozwiązania umowy leasingu należności wynikające z rozwiązanej umowy będą stanowiły przychody należne, bowiem niezapłacone raty leasingowe (pomniejszone o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i rozwiązania umowy leasingu) w dalszym ciągu pozostają należnościami wynikającymi z umowy leasingu.
W związku z powyższym Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdza prawidłowość stanowiska zawartego w piśmie Spółki z 16 marca 2004 r., iż:
• zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wierzytelności z tytułu wymaganych zafakturowanych, a jeszcze nie zapłaconych rat czynszu leasingu oraz odszkodowania z tytułu wypowiedzenia umowy leasingu stanowią przychód należny w dacie wymagalności,
• zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych poniesione przez finansującego opłaty windykacyjne, koszty związane z działaniem osób trzecich prowadzącym do zwrotu przedmiotu umowy leasingu oraz koszty wyceny przedmiotu umowy leasingu, w przypadku jego odzyskania przez finansującego, stanowią przychód w momencie otrzymania zapłaty przez dłużnika*.
* wyróżnienia pochodzą od redakcji.

Wyjaśnienia z 25 czerwca 2004 r. (PD – 005U – 422/04/KST) – Izba Skarbowa w Warszawie


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK