| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy wydanie bonu towarowego w ramach sprzedaży premiowej podlega opodatkowaniu

Czy wydanie bonu towarowego w ramach sprzedaży premiowej podlega opodatkowaniu

Dokonywałam zakupów w hurtowni M. i byłam nagradzana w ramach sprzedaży premiowej, w zależności od wysokości zakupów w danym miesiącu w rozbiciu na artykuły spożywcze i przemysłowe, premią w postaci bonu towarowego. Czy podlega opodatkowaniu otrzymanie nagrody w postaci bonu towarowego wydanego w ramach sprzedaży premiowej?

Pismo z 21 marca 2005 r. nr PP-443/3/JZ/05

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Otrzymana od dostawcy towaru premia (bon towarowy), uzależniona od wartości zakupionego towaru, jest premią za świadczone usługi, a usługi te podlegają opodatkowaniu stawką podatku 22%.
KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że otrzymanie bonu towarowego w sprzedaży premiowej podlega opodatkowaniu. W opisanym stanie faktycznym dochodzi do świadczenia usługi (osiągnięcie określonej wartości zakupów) w zamian za dostawę towarów. W związku z tym otrzymujący bon powinien wystawić fakturę, dokumentującą wykonaną przez siebie usługę, ze stawką 22 proc.
Należy jednak zaznaczyć, że w interpretacjach organów podatkowych pojawiają się również stanowiska, zgodnie z którymi w przypadku udzielenia premii towarowej niezwiązanej z konkretnymi dostawami nie dochodzi do świadczenia usługi.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie informuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
WAŻNE!
Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
W przypadku „bonusów warunkowych” należy zauważyć, że między stronami transakcji istnieje umowa regulująca wzajemną współpracę, na podstawie której M. jest zobowiązana do ich wypłaty.
Premia nie ma charakteru dobrowolnego, lecz uzależniona jest od określonego zachowania kontrahentów M. – osiągnięcia przez nich odpowiednio dużego poziomu obrotów, zatem nasuwa się wniosek, iż między stronami zaistniała relacja zobowiązaniowa, którą można uznać za świadczenie usługi za wynagrodzeniem.
Premia w tym przypadku jest formą wynagrodzenia za wykonane czynności, tj. stałą współpracę, realizowanie obrotu o określonej wielkości.
Analiza przedłożonych dokumentów pozwala wnioskować, iż celem umowy jest dodatkowe przyznanie klientowi pewnej kwoty pieniężnej (w formie bonu towarowego) z tytułu zakupu określonej ilości produktów. Zatem jest to forma wynagrodzenia za czynności wykonywane przez kontrahenta, tj. za stałą współpracę, realizowanie zakupu o określonej wielkości. Bonus – premia (bon towarowy) – nie powoduje zmniejszenia ceny jednostkowej towaru, jednak efektywnie powoduje zmniejszenie ostatecznej kwoty do zapłaty. Mimo że ekonomiczny wymiar bonusu (premii) i rabatu jest taki sam, fakt jej przyznania jest uzależniony od spełnienia dodatkowych warunków. Zatem przyznane bonusy – premie warunkowe – będą stanowiły odrębny przedmiot opodatkowania i nie będą pomniejszać podstawy opodatkowania z tytułu nabycia towarów. Uzyskanie premii jest bezpośrednio związane z wzajemnym świadczeniem ze strony kontrahenta, dlatego czynność tę należy uznać za świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Czynność ta winna zostać udokumentowana przez podatnika – w tym wypadku świadczącego usługę, zgodnie z art. 106 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT, tj. fakturą VAT.
Reasumując, otrzymana przez Panią premia (bon towarowy) od dostawcy towaru, uzależniona od wartości zakupionego towaru, jest premią za świadczone usługi, a usługi te podlegają opodatkowaniu stawką podatku 22%.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PP/443/89/04


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK