| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej można dokonywać odpisów amortyzacyjnych

Czy w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej można dokonywać odpisów amortyzacyjnych

Przez półtora roku miałem zawieszoną działalność gospodarczą z zakresu usług psychoterapeutycznych. Następnie ją wznowiłem. Obecnie planuję sprzedaż środka trwałego związanego z tą działalnością. Czy powinienem był naliczać odpisy amortyzacyjne za okres przerwy w działalności gospodarczej? Jeżeli tak, to czy należy je uwzględnić przy sprzedaży środka trwałego? - Pismo z 13 grudnia 2005 r. nr US.III-415/37/193/05

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Nie. Środki trwałe nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestano prowadzenia działalności. Dochód z odpłatnego zbycia środka trwałego powinien więc być ustalony jako różnica między przychodem uzyskanym ze sprzedaży środka trwałego a jego wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od tego środka trwałego.

KOMENTARZ EKSPERTA
Przy okazji poruszanego problemu warto zwrócić uwagę na zawieszanie działalności przez podmioty prowadzące sezonową działalność. Co się dzieje z amortyzacją składników w razie zawieszenia (okresowej przerwy) przez takie podmioty działalności? Czy powinny zaprzestać amortyzacji składników? W takim przypadku należy pamiętać o przepisie, który stanowi, że od środków trwałych używanych sezonowo odpisów dokonuje się w okresie ich wykorzystywania. Jednak wysokość odpisów miesięcznych ustalana może być jako iloraz sumy odpisów rocznych oraz liczby miesięcy w sezonie albo jako iloraz sumy odpisów rocznych oraz 12 miesięcy. Przyjęty sposób liczenia odpisów miesięcznych może wpłynąć na to, że w razie faktycznej przerwy w działalności (a nie jej definitywnego zaprzestania) nie wydłuży się okres amortyzacji tych składników.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach informuje:
W świetle art. 22c pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której były używane. W tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestano prowadzenia działalności.
Z powołanego przepisu wynika więc, że środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji, jeżeli są wykorzystywane w prowadzonej przez podatnika działalności. W przypadku zaprzestania tej działalności, co powoduje, że służące jej składniki majątku stają się wartościami nieużywanymi, podatnik jest obowiązany zaprzestać ich amortyzacji. Takie rozwiązanie prawne powoduje wydłużenie odpisów amortyzacyjnych, w przypadku gdy podatnik wznowi działalność gospodarczą.
WAŻNE!
Amortyzacji nie podlegają środki trwałe, które nie są używane na skutek zaprzestania dotychczasowej działalności. Nie podlegają one amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestano działalności.
Dochód z odpłatnego zbycia środka trwałego powinien być ustalony jako różnica między przychodem uzyskanym ze sprzedaży środka trwałego a jego wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od tego środka trwałego zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 14 ust. 2 pkt 1, art. 22 ust. 8, art. 23 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• IX-005/117/Z/K/05

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK