Wypłata z Niemiec nie będzie odszkodowaniem
REKLAMA
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA
W związku z doznanym wypadkiem przy pracy w Niemczech branżowa organizacja przedsiębiorstw, działająca jako zakład ubezpieczeń w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków przy pracy, przyznała podatnikowi z tytułu niezdolności do pracy świadczenie pieniężne w wysokości 3699,80 euro. Przedmiotowe świadczenie zrealizowane zostało za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, biura rent zagranicznych w Warszawie na druku zlecenie dewizowe (renta). Czy od dochodu uzyskanego z Niemiec podatnik powinien zapłacić w Polsce podatek dochodowy od osób fizycznych?
ODPOWIEDŹ IZBY
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Tę zasadę należy stosować przy uwzględnieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Stosownie do uregulowań umowy między Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisanej w Berlinie w dniu 14 maja 2003 r. (Dz.U. z 2005 r. nr 12, poz. 90; dalej umowa) dochody osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie (w Polsce), bez względu na to, gdzie są osiągnięte, a które nie są objęte postanowieniami innych artykułów umowy, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie (Polsce).
Zatem świadczenie pieniężne otrzymane z niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej jako niewymienione w innych poprzednich wypłacone osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce podlega opodatkowaniu w Polsce.
Wypłacone świadczenie pieniężne nie jest przychodem ze stosunku pracy, rentą czy odszkodowaniem, wobec czego stanowić będzie przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.
Uzyskane przez podatnika – na podstawie przepisów prawa niemieckiego – świadczenie pieniężne z tytułu wypadku przy pracy nie podlega w Polsce zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.
Opracowała Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat