reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy podlega opodatkowaniu umowa pożyczki zawarta poza terytorium kraju

Czy podlega opodatkowaniu umowa pożyczki zawarta poza terytorium kraju

Czy umowa pożyczki zawarta poza granicami Polski i dotycząca pieniędzy, które w momencie jej zawarcia znajdują się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? - Pismo z 21 czerwca 2006 r. nr PM/436/2/06

 
ODPOWIEDŹ US – SKRÓT

Nie. Umowa pożyczki zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdy środki pieniężne w dniu jej awarcia również znajdują się poza granicami RP, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

KOMENTARZ EKSPERTA

Opodatkowaniu pcc podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, ale nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium RP. Ponieważ w przedstawionym stanie faktycznym umowę pożyczki zawarto za granicą, gdzie również znajdują się środki pieniężne, więc czynność ta nie będzie podlegała pcc.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu informuje:

Na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) podatkowi temu podlegają wymienione w tym przepisie czynności cywilnoprawne, w tym między innymi umowy pożyczki.

Równocześnie, zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

WAŻNE!
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności cywilnoprawne zawarte na terytorium Polski, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, natomiast nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że rzeczy będące przedmiotem umowy pożyczki w dniu jej zawarcia znajdują się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej i miejsce zawarcia umowy znajduje się również poza terytorium naszego państwa.

Wobec powyższego umowa pożyczki zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdy środki pieniężne w dniu zawarcia również znajdują się poza granicami RP – nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
•1472/SPC/436-6/06/PM
reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama