reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy należy uiszczać opłatę skarbową od poświadczeń kopii faktur

Czy należy uiszczać opłatę skarbową od poświadczeń kopii faktur

Poświadczenia za zgodność z oryginałem kopii faktur VAT będących załącznikami do wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego pozostają poza zakresem przedmiotowym ustawy o opłacie skarbowej. - Pismo z 15 września 2006 r. nr PL-835-96/BG/06/254


W piśmie z 15 września 2006 r., nr PL-835-96/BG/06/254, Ministerstwo Finansów wypowiedziało się w sprawie opłaty skarbowej od poświadczeń za zgodność z oryginałem kopii faktur VAT. Ministerstwo wyjaśniło:

Na podstawie art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz.U. Nr 52, poz. 379), zwanej dalej „ustawą”, producent rolny, składając wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, zobowiązany jest załączyć faktury VAT albo ich kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem przez upoważnionego przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) pracownika urzędu gminy lub miasta.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dwiema odrębnymi czynnościami organu administracji publicznej, tj. przyjęciem wniosku i potwierdzeniem za zgodność z oryginałem kopii faktury VAT.

Powyższy wniosek i załączniki do wniosku nie podlegają opłacie skarbowej na podstawie art. 6 ust. 5 ustawy.
Analizując kwestię potwierdzania za zgodność z oryginałem kopii faktur VAT z punktu widzenia opłaty skarbowej, należy mieć na względzie ogólne zasady wynikające z przepisów o opłacie skarbowej.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają zaświadczenia wydawane na wniosek zainteresowanego. W myśl przepisów części III załącznika do ustawy o opłacie skarbowej jako zaświadczenia traktuje się między innymi poświadczenie zgodności kopii, dokonywane przez organy administracji publicznej. Poświadczenia te podlegają opłacie skarbowej, jeżeli stanowią rezultat działania organu, podjętego na wniosek konkretnego podmiotu.

W przypadku gdy organ administracji publicznej poświadcza kopie dokumentów za zgodność z oryginałem w ramach ciążącego na nim obowiązku – jak ma to miejsce w przedmiotowej sprawie – poświadczenie nie następuje na żądanie konkretnego podmiotu, lecz dokonywane jest z urzędu.

O tym, że działanie organu dokonującego poświadczenia nie jest działaniem na wniosek zainteresowanego, świadczy pozostawienie kopii faktur w aktach sprawy prowadzonej w związku ze zwrotem podatku akcyzowego.

W związku z powyższym poświadczenia za zgodność z oryginałem kopii faktur VAT będących załącznikami do wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego pozostają poza zakresem przedmiotowym ustawy o opłacie skarbowej.
reklama

Czytaj także

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama