| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na usługi doradcze

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na usługi doradcze

Czy kosztem uzyskania przychodów są wydatki na usługi doradcze związane z opracowaniem biznesplanu na potrzeby inwestycji polegającej na wzięciu w leasing środków trwałych oraz sporządzeniem wniosków w celu uzyskania dotacji ze środków pomocowych Unii Europejskiej, bez względu na efekty przyznania dotacji? - Pismo z 27 września 2006 r. nr 1401/BP-I/4230Z-86/06/EL


ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT

Nie. Wydatki związane z uzyskaniem dotacji – w tym z przygotowaniem wymaganych dokumentów – nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych. Koszt opracowania biznesplanu i wniosków stanowi wydatek mający na celu uzyskanie dotacji, która jest dochodem wolnym od podatku. Kosztów uzyskania przychodów wolnych od podatku nie uwzględnia się przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania.

KOMENTARZ EKSPERTA

Nie można się zgodzić z organem podatkowym. Założenie, iż koszty ponoszone na uzyskanie dotacji nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych poprzez potraktowanie takich wydatków jako kosztów bezpośrednio ponoszonych na uzyskanie dochodów wolnych w postaci dotacji, oznaczałoby, iż wszelkie koszty na uzyskanie takiego dochodu nie stanowią kosztów podatkowych. Oznaczałoby to również, iż tzw. koszty pracownicze, w sytuacji gdy to pracownik podatnika przygotował taki wniosek, nie powinny być kosztem podatkowym. Najważniejsze jest to, że takie wydatki powinny zostać potraktowane jako ogólne koszty funkcjonowania podatnika, podobnie jak inne wydatki o podobnym charakterze, np. koszty obsługi prawnej. Oznaczałoby to wówczas, iż wydatki takie mogłyby podlegać zakwalifikowaniu do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 updop.

ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie informuje:

Przepis art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza generalną zasadę, iż przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku. Związane z tymi przychodami koszty nie mogą, stosownie do pkt 3 tego przepisu, pomniejszać przychodów uzyskiwanych z innych źródeł.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy wolne od podatku są dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »