Decyduje treść umowy
REKLAMA
Izba Skarbowa w Katowicach rozstrzygnęła kwestię, czy uzyskane przychody z prowadzonych badań klinicznych należy zakwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, czy do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.
Zdaniem izby, przychody takie należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej. Dlatego izba z urzędu uchyliła wydane w tej sprawie wcześniej postanowienie naczelnika urzędu skarbowego.
Przedmiotem analizy była umowa o wykonanie badania klinicznego, na mocy której podatnik zobowiązał się do rekrutacji odpowiedniej liczby pacjentów potrzebnych do przebadania leku. W badaniu klinicznym uczestniczyć mieli określeni imiennie współbadacze i personel pomocniczy zaangażowany przez podatnika. Przy prowadzeniu badania podatnik występuje jako niezależny podmiot niepodlegający sponsorowi. Sponsor nie odpowiada też za jakiekolwiek sprawy pracownicze. Ani podatnik, ani współbadacze oraz personel zaangażowany przez podatnika nie są uważani za pracowników sponsora.
Z wniosku podatnika wynikało, że prowadzi on specjalistyczną praktykę lekarską w ramach prywatnego gabinetu lekarskiego, opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). To zaś zdaniem izby oznacza, że badania kliniczne są prowadzone w ramach tej działalności. Z tego też powodu dochody z tego tytułu podlegają opodatkowaniu na zasadach przewidzianych dla działalności gospodarczej. Skoro zatem zawarta pomiędzy podatniczką a firmą zagraniczną umowa na przeprowadzenie badania klinicznego produktu leczniczego jest umową, której zakres pokrywa się z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej, to uzyskane z tytułu wykonania tej umowy przychody należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej, określonych w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1996 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Marek Kutarba
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat