Koszty podatkowe z najmu tylko w ramach firmy
REKLAMA
Izba Skarbowa w Katowicach rozstrzygnęła kwestię źródła przychodów
Podatnik uzyskuje przychody z najmu mieszkania. W związku z tym używa prywatnego samochodu osobowego do dojazdu do nieruchomości m.in. w celu: prezentacji mieszkania potencjalnym najemcom, zawierania umów najmu. Czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty ubezpieczenia, amortyzacji i serwisu prywatnego samochodu osobowego używanego w celu dojazdu do wynajmowanego mieszkania?
Odpowiedź Izby
Artykuł 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. w brzmieniu obowiązującym w 2006 r.; dalej ustawa o PIT) zawiera katalog źródeł przychodów, którymi m.in. są: pozarolnicza działalność gospodarcza; najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze.
Pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT. W omawianym przypadku przychody z najmu zaliczane do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, nie są zaliczane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.
Kosztem z najmu są jedynie te wydatki, które są w ścisłym związku przyczynowo-skutkowym z przychodem uzyskanym z najmu. Artykuł 22 ust. 8 ustawy o PIT stanowi, że kosztem są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o ustawy o PIT, z uwzględnieniem art. 23.
Stosownie do art. 22a ust. 1 ustawy o PIT amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 ustawy o PIT. W omawianej sytuacji podatnik nie wykorzystuje samochodu osobowego na potrzeby pozarolniczej działalności gospodarczej, ani też nie oddał go najemcy do używania na podstawie umów najmu czy dzierżawy. Zatem nie spełnia warunków koniecznych do korzystania z prawa amortyzacji środka transportu, a tym samym do zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów podatkowych z najmu.
Na tej samej zasadzie do kosztów nie może być zaliczony wydatek poniesiony na ubezpieczenie auta.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat