| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Refundacja to nie przychód

Refundacja to nie przychód

Refundacja przez spółdzielnię kosztów wymiany stolarki okiennej w lokalu należącym do podatnika nie jest przychodem w rozumieniu ustawy PIT. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 stycznia 2007 r. (nr IPB2/4117-0064/06/3)


Izba Skarbowa w Katowicach rozstrzygnęła kwestię zaliczenia do kosztów i przychodów podatkowych wydatków na wymianę stolarki okiennej.


Podatnik pod koniec 2004 roku zwrócił się do spółdzielni mieszkaniowej z wnioskiem o wymianę stolarki okiennej w lokalu, do którego posiada spółdzielcze własnościowe prawo. Ponieważ lokal wchodzi w skład zasobów spółdzielni, wymiana stolarki okiennej miała zostać dokonana przez spółdzielnię i finansowana z jej funduszu remontowego. Przybliżony termin wymiany został przez spółdzielnię oszacowany na 2009-2010 rok. Równocześnie spółdzielnia poinformowała podatnika, że wymiany tej może dokonać z własnych środków, a poniesione koszty zostaną zwrócone zgodnie z regulaminem obowiązującym w spółdzielni.


W lutym 2005 r. podatnik wymienił stolarkę okienną. Koszt wymiany pokrył z własnych środków. Wydatek ten nie został odliczony przez podatnika w ramach ulgi remontowej. W październiku 2005 r. spółdzielnia dokonała zwrotu części poniesionych kosztów, wystawiając równocześnie na nazwisko podatnika PIT-8C. Podatnik nie wie, czy możliwe jest uznanie wydatku poniesionego na wymianę stolarki okiennej za koszt uzyskania przychodu uzyskanego z tytułu refundacji wydatku przez spółdzielnię.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT - w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Co do zasady więc kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu.


Jednak w omawianym przypadku wydatki poniesione przez podatnika na zakup stolarki okiennej nie są kosztem uzyskania przychodu z tytułu otrzymanej od spółdzielni kwoty zwrotu części wydatków poniesionych na wymianę stolarki. Kwota zwrotu nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skoro refundacja nie stanowi przychodu, to nie można mówić o kosztach uzyskania tego przychodu.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »