| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Refundacja to nie przychód

Refundacja to nie przychód

Refundacja przez spółdzielnię kosztów wymiany stolarki okiennej w lokalu należącym do podatnika nie jest przychodem w rozumieniu ustawy PIT. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 stycznia 2007 r. (nr IPB2/4117-0064/06/3)


Izba Skarbowa w Katowicach rozstrzygnęła kwestię zaliczenia do kosztów i przychodów podatkowych wydatków na wymianę stolarki okiennej.


Podatnik pod koniec 2004 roku zwrócił się do spółdzielni mieszkaniowej z wnioskiem o wymianę stolarki okiennej w lokalu, do którego posiada spółdzielcze własnościowe prawo. Ponieważ lokal wchodzi w skład zasobów spółdzielni, wymiana stolarki okiennej miała zostać dokonana przez spółdzielnię i finansowana z jej funduszu remontowego. Przybliżony termin wymiany został przez spółdzielnię oszacowany na 2009-2010 rok. Równocześnie spółdzielnia poinformowała podatnika, że wymiany tej może dokonać z własnych środków, a poniesione koszty zostaną zwrócone zgodnie z regulaminem obowiązującym w spółdzielni.


W lutym 2005 r. podatnik wymienił stolarkę okienną. Koszt wymiany pokrył z własnych środków. Wydatek ten nie został odliczony przez podatnika w ramach ulgi remontowej. W październiku 2005 r. spółdzielnia dokonała zwrotu części poniesionych kosztów, wystawiając równocześnie na nazwisko podatnika PIT-8C. Podatnik nie wie, czy możliwe jest uznanie wydatku poniesionego na wymianę stolarki okiennej za koszt uzyskania przychodu uzyskanego z tytułu refundacji wydatku przez spółdzielnię.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT - w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Co do zasady więc kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu.


Jednak w omawianym przypadku wydatki poniesione przez podatnika na zakup stolarki okiennej nie są kosztem uzyskania przychodu z tytułu otrzymanej od spółdzielni kwoty zwrotu części wydatków poniesionych na wymianę stolarki. Kwota zwrotu nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skoro refundacja nie stanowi przychodu, to nie można mówić o kosztach uzyskania tego przychodu.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Błaszkiewicz

Ekspert w zakresie VAT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »