| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Prowadzący skład podatkowy może rozszerzyć usługi

Prowadzący skład podatkowy może rozszerzyć usługi

Podatnik posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności polegającej na magazynowaniu wyrobów akcyzowych wyprodukowanych przez inny podmiot może świadczyć usługi magazynowania na rzecz osób trzecich pod warunkiem wskazania odpowiedniej umowy. - Decyzja dyrektora Izby Celnej w Łodzi z 5 stycznia 2007 r., nr 360000-PA-9116-44/2007/AG


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA


Czy podmiot posiadający zezwolenie organu podatkowego na magazynowanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych wyprodukowanych przez inny podmiot może świadczyć usługi magazynowania podmiotom trzecim?


ODPOWIEDŹ IZBY


Nie ma wymogu zgłaszania do akt weryfikacyjnych podmiotu umów cywilnoprawnych zawartych z właścicielem magazynowanych wyrobów akcyzowych ani w przypadku rozpoczęcia lub wznowienia działalności podlegającej szczególnemu nadzorowi podatkowemu, ani w przypadku wprowadzenia zmian w zakresie tej działalności, co w konsekwencji oznacza, że podmiot posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności polegającej na magazynowaniu wyrobów akcyzowych wyprodukowanych przez inny podmiot może świadczyć usługi magazynowania pod wystarczającym warunkiem wskazania stosunku cywilnoprawnego.


Jeśli w przypadku wprowadzenia zmian w zakresie działalności podlegającej szczególnemu nadzorowi podatkowemu, w tym zmian polegających na rozszerzeniu działalności o świadczenie usług magazynowania podmiotom trzecim, równocześnie zmianie ulegają szczegółowe warunki dotyczące składu podatkowego określone w regulaminie funkcjonowania składu, podmiot ma obowiązek zgłoszenia tych zmian właściwemu naczelnikowi urzędu celnego, który je zatwierdza. W świetle par. 3 rozporządzenia ministra finansów z dnia 1 marca 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia składów podatkowych, podmiot ma obowiązek zgłoszenia zmian w regulaminie funkcjonowania składu podatkowego, jeśli zmiany te dotyczą zasad funkcjonowania składu, rodzaju działalności prowadzonej w składzie, wykazu wyposażenia składu, opisu stosowanych zabezpieczeń technicznych, opisu urządzeń służących do produkcji, przetwarzania i magazynowania wyrobów oraz technologii stosowanych w składzie, opisu infrastruktury technicznej, sanitarnej i komunikacyjnej, wskazania wyrobów bezpośrednio służących do produkcji finalnej. Jeśli zawierane umowy cywilnoprawne na usługi magazynowania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych podmiotom trzecim nie mieszczą w tym katalogu elementów regulaminu, wtedy podmiot nie ma obowiązku zgłaszania takich zmian naczelnikowi urzędu celnego.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK