REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zorganizowanie targów dla podmiotów z krajów UE podlega opodatkowaniu VAT w Polsce

REKLAMA

Interpretacja Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z 22 grudnia 2006 r., nr II US-II/443/105/2006

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - GŁÓWNA TEZA

Usługi świadczone w zakresie organizowania targów i wystaw są związane z konkretną nieruchomością - miejscem świadczenia będzie odpowiednio miejsce położenia nieruchomości, a więc w omawianym przypadku terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem opodatkowanie tych czynności wykonanych na rzecz kontrahentów z krajów członkowskich UE będzie następowało w Polsce wg stawki obowiązującej w Polsce.

Kompleksowe usługi związane z organizowaniem targów i wystaw są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.87.15, jako "usługi w zakresie organizowania wystaw, targów i kongresów". Obejmują one swoim zakresem usługę główną, jaką jest wynajęcie powierzchni oraz szereg różnorodnych usług, (jak np. wykonanie nośników informacji i reklamy, montaż i demontaż stoiska targowego, wyposażenie stoisk w przyłącza prądowe, wodne, telefoniczne), które z racji powiązania z usługą główną powinny być traktowane jako usługi związane z nieruchomością.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania wśród świadczonych przez podatnika usług związanych z organizacją targów i wystaw znajduje się wraz z innymi usługami, wynajem powierzchni wystawienniczej, zatem całą usługę należy potraktować jako usługę kompleksową, której przeważającym elementem jest wynajem nieruchomości, co oznacza, że wszystkie usługi towarzyszące należy opodatkować w ten sam sposób, jak usługę główną. Ponieważ usługą główną w tym wypadku jest "wynajem powierzchni", to usługę w całości należy potraktować jako usługę związaną z nieruchomościami.

KOMENTARZ EKSPERTA

Stanowisko organów podatkowych jest prawidłowe, gdyż usługi zorganizowania targów, jak wspomniał organ podatkowy obejmują swoim zakresem usługę główną, jaką jest wynajęcie powierzchni oraz szereg różnorodnych usług, (jak np. wykonanie nośników informacji i reklamy, montaż i demontaż stoiska targowego, wyposażenie stoisk w przyłącza prądowe, wodne, telefoniczne). Dlatego należy uznać je za usługi związane z nieruchomością, których miejsce świadczenia znajduje się w miejscu gdzie jest położona. Usługi głównej i usług dodatkowych nie można rozdzielić, a usługi dodatkowe nie istniałby, gdyby nie była świadczona usługa główna. Ponadto o zaliczeniu danej usługi jako związanej z nieruchomościami nie może decydować symbol Klasyfikacji PKWiU. Zasady ustalenia miejsca świadczenia usług związanych z organizacją targów wzbudza wiele kontrowersji.

Część organów podatkowych uznaje, że w związku z tym że usługi związane z organizacją wystaw, targów i kongresów - sklasyfikowana jest pod symbolem PKWiU 74.84.15, zastosowanie będzie miała ogólna zasada dotycząca miejsca świadczenia usług, wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT. Czyli jest to miejsce gdzie świadczący usługę posiada siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności.

Interpretację skomentowała
Olga Jasielska
Ekspert z zakresu VAT

STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA
Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej organizuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej targi i wystawy dla wystawców krajowych oraz dla wystawców z krajów członkowskich UE. Jak wynika z treści pisma organizacja targów polega na złożeniu wielu usług w jedno przedsięwzięcie. W ramach tego przedsięwzięcia podatnik wykonuje następujące czynności: przygotowanie tematu targów, rozesłanie zaproszeń do ewentualnych wystawców, wynajęcie hali wystawowej, podzielenie hali na stanowiska, wyposażenie stoisk, zapewnienie ochrony, zapewnienie nagłośnienia, konferansjerki i reklamy ogólnotargowej, wydanie biuletynu targowego z prezentacją uczestników, organizacja konkursu targowego i zapewnienie nagród, wydanie rautu na zakończenie targów, demontaż stoisk i posprzątanie hal.

Wątpliwość i pytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług tych czynności dla uczestnika targów z kraju UE.

Według oceny Podatnika zorganizowanie stoiska na targach dla podatników z krajów członkowskich UE jest usługą reklamową, a w związku z tym czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, ponieważ miejscem świadczenia usług reklamowych jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności (zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o VAT).

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - ARGUMENTACJA
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu pisma Podatnika z dnia 3.11.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym stwierdził, dokonując oceny prawnej stanowiska Podatnika zawartego w pismach wymienionych powyżej, że jest ono nieprawidłowe.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie dokonując oceny prawnej tak zaprezentowanego stanowiska stwierdził, co następuje:
W myśl przepisu art. 27 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania. Wyjątki od tej generalnej zasady zostały zawarte w art. 27 ust. 2-6 oraz 28 ustawy o VAT. Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego- miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Kompleksowe usługi związane z organizowaniem targów i wystaw są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.87.15, jako "usługi w zakresie organizowania wystaw, targów i kongresów". Obejmują one swoim zakresem usługę główną, jaką jest wynajęcie powierzchni oraz szereg różnorodnych usług, (jak np. wykonanie nośników informacji i reklamy, montaż i demontaż stoiska targowego, wyposażenie stoisk w przyłącza prądowe, wodne, telefoniczne), które z racji powiązania z usługą główną powinny być traktowane jako usługi związane z nieruchomością. W sprawie będącej przedmiotem zapytania wśród świadczonych przez podatnika usług związanych z organizacją targów i wystaw znajduje się wraz z innymi usługami, wynajem powierzchni wystawienniczej, zatem całą usługę należy potraktować jako usługę kompleksową, której przeważającym elementem jest wynajem nieruchomości, co oznacza, że wszystkie usługi towarzyszące należy opodatkować w ten sam sposób, jak usługę główną. Ponieważ usługą główną w tym wypadku jest "wynajem powierzchni", to usługę w całości należy potraktować jako usługę związaną z nieruchomościami.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje prawne oraz fakt, iż usługi świadczone w zakresie organizowania targów i wystaw są związane z konkretną nieruchomością, tut. organ podatkowy stwierdza, iż miejscem świadczenia będzie odpowiednio miejsce położenia nieruchomości, a więc w omawianym przypadku terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem opodatkowanie tych czynności wykonanych na rzecz kontrahentów z krajów członkowskich UE będzie następowało w Polsce wg stawki obowiązującej w Polsce.

Reasumując tut. organ podatkowy nie podziela stanowiska podatnika, iż usługi organizowania targów i wystaw obejmujących w swym zakresie wynajem powierzchni wystawienniczej należy zaliczyć do usług reklamowych i w związku z tym uznać, że nie podlegają one opodatkowaniu w Polsce, jeśli nabywcą tej usługi jest podatnik z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej. W analizowanej sprawie znajduje zastosowanie przepis art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, a nie jak twierdzi Podatnik art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  REKLAMA