REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż samochodu po wymontowaniu z niego tzw. kratki jest zwolniona z VAT

REKLAMA

Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radomsku z 12 grudnia 2006 r., nr US III/443-44/06

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - GŁÓWNA TEZA
Pomimo zmiany statusu z ciężarowego na osobowy, przedmiotowy pojazd wciąż pozostaje tym samym towarem, w stosunku do którego przy jego nabyciu, przysługiwało Wnioskującej prawo do odliczenia podatku naliczonego. Tak więc, sprzedaż powyższego samochodu będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług stawką podatku w wysokości 22%.

KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organów podatkowych jest prawidłowe. Sprzedaż samochodu może korzystać ze zwolnienia, gdy można go uznać za towar używany. Zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT będzie miało zastosowanie, gdy:
• samochód był użytkowany przez danego podatnika przez okres co najmniej pół roku,
•  związku z zakupem tego samochodu, nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia VAT.

To zwolnienie będzie miało zastosowanie do samochodów osobowych nabytych, przed 1 maja 2004 r., w związku z nabyciem których nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT w ogóle(ma znaczenie czy na podstawie obowiązujących przepisów takie prawo nam przysługiwało, a nie czy skorzystaliśmy z niego według własnego uznania) lub gdy nabyliśmy, również po 1maja 2004 r. samochód którego dostawa korzystała ze zwolnienia lub nieodlczyliśmy VAT gdyż miał służyć czynnościom zwolnionym z VAT.

Gdy po 1 maja 2004 r. kupiliśmy samochód, w związku z nabyciem którego przysługiwało nam prawo do odliczenia:
• 50% podatku naliczonego, nie więcej niż 5000 zł,
• 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł
i był przez nas użytkowany przez okres co najmniej pół roku - to na podstawie par. 8 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów w prawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż takiego samochodu korzysta ze zwolnienia. 
Ponieważ przy nabyciu samochodu przysługiwało prawo do odliczenia VAT w całości, jego sprzedaż nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia z VAT. Nie ma znaczenia, że w chwili sprzedaży jest samochodem osobowym.

Interpretację skomentowała
Olga Jasielska
Ekspert z zakresu VAT

STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA
Podatniczka 21 kwietnia 2000 r. zakupiła samochód ciężarowy z tzw. "kratką". Przy nabyciu powyższego auta, na podstawie obowiązujących wówczas przepisów, został odliczony podatek naliczony jak od samochodu ciężarowego. W kwietniu 2006 r. Strona dokonała wymontowania "kratki", a następnie na podstawie odpowiednich badań pojazdu oraz zaświadczenia samochód stał się samochodem osobowym.
Podatniczka pyta, czy sprzedając w/w samochód, który jest obecnie samochodem osobowym, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskującej powyższa sprzedaż powinna być zwolniona z podatku VAT, ponieważ samochód w myśl obecnie obowiązujących przepisów jest samochodem osobowym, który był użytkowany powyżej 5 lat. Zgodnie z art. 86 pkt 3 ustawy o podatku VAT samochód ten w chwili obecnej spełnia warunki samochodu osobowego oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Od powyższych samochodów można odliczyć obecnie 60% kwoty podatku określonego w fakturze, nie więcej niż 6 000 zł. Przy sprzedaży takiego samochodu, który zgodnie z ustawą o podatku dochodowym jest środkiem trwałym, wartość początkowa przewyższyła 15 000 zł i minął okres 5 lat nie należy dokonywać korekty podatku naliczonego przy sprzedaży tego samochodu, a sprzedaż ta jest zwolniona z podatku VAT. Podatniczka uważa, że stanowisko jej co do sprzedaży powyższego samochodu znajduje również potwierdzenie w art. 91 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, iż przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia. 

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - ARGUMENTACJA
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radomsku nie podzielił stanowiska przedstawionego przez Podatniczkę i stwierdził co następuje.
Powołane przez Wnioskującą przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie będą miały w przedstawionym stanie faktycznym zastosowania.

Art. 86 ust. 3 cytowanej powyżej ustawy dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w wysokości 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Stosownie do postanowień § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Przy nabyciu przedmiotowego samochodu, jak poinformowała podatniczka, przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości, na podstawie obowiązujących w 2000 r. przepisów ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Tak więc § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 27.04.2004 r. nie będzie miał zastosowania, ponieważ dotyczy on jak cytowano powyżej dostawy samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 60% - nie więcej jednak niż 6 000 zł.

Nie będzie miał również zastosowania powoływany przez Wnioskującą art. 91 ust. 7 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, ponieważ w myśl art. 163 ust. 2 tej ustawy w stosunku do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przed dniem 1.05.2004 r. stosuje się przepisy art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).
Zdaniem tut. organu pomimo zmiany statusu z ciężarowego na osobowy, przedmiotowy pojazd wciąż pozostaje tym samym towarem, w stosunku do którego przy jego nabyciu, przysługiwało Wnioskującej prawo do odliczenia podatku naliczonego. Tak więc, sprzedaż powyższego samochodu będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług stawką podatku w wysokości 22%.
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA