reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy sprzedaż samochodu po wymontowaniu z niego tzw. kratki jest zwolniona z VAT

Czy sprzedaż samochodu po wymontowaniu z niego tzw. kratki jest zwolniona z VAT

Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radomsku z 12 grudnia 2006 r., nr US III/443-44/06


INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - GŁÓWNA TEZA
Pomimo zmiany statusu z ciężarowego na osobowy, przedmiotowy pojazd wciąż pozostaje tym samym towarem, w stosunku do którego przy jego nabyciu, przysługiwało Wnioskującej prawo do odliczenia podatku naliczonego. Tak więc, sprzedaż powyższego samochodu będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług stawką podatku w wysokości 22%.

KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organów podatkowych jest prawidłowe. Sprzedaż samochodu może korzystać ze zwolnienia, gdy można go uznać za towar używany. Zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT będzie miało zastosowanie, gdy:
• samochód był użytkowany przez danego podatnika przez okres co najmniej pół roku,
•  związku z zakupem tego samochodu, nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia VAT.

To zwolnienie będzie miało zastosowanie do samochodów osobowych nabytych, przed 1 maja 2004 r., w związku z nabyciem których nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT w ogóle(ma znaczenie czy na podstawie obowiązujących przepisów takie prawo nam przysługiwało, a nie czy skorzystaliśmy z niego według własnego uznania) lub gdy nabyliśmy, również po 1maja 2004 r. samochód którego dostawa korzystała ze zwolnienia lub nieodlczyliśmy VAT gdyż miał służyć czynnościom zwolnionym z VAT.

Gdy po 1 maja 2004 r. kupiliśmy samochód, w związku z nabyciem którego przysługiwało nam prawo do odliczenia:
• 50% podatku naliczonego, nie więcej niż 5000 zł,
• 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł
i był przez nas użytkowany przez okres co najmniej pół roku - to na podstawie par. 8 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów w prawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż takiego samochodu korzysta ze zwolnienia. 
Ponieważ przy nabyciu samochodu przysługiwało prawo do odliczenia VAT w całości, jego sprzedaż nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia z VAT. Nie ma znaczenia, że w chwili sprzedaży jest samochodem osobowym.

Interpretację skomentowała
Olga Jasielska
Ekspert z zakresu VAT

STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA

Podatniczka 21 kwietnia 2000 r. zakupiła samochód ciężarowy z tzw. "kratką". Przy nabyciu powyższego auta, na podstawie obowiązujących wówczas przepisów, został odliczony podatek naliczony jak od samochodu ciężarowego. W kwietniu 2006 r. Strona dokonała wymontowania "kratki", a następnie na podstawie odpowiednich badań pojazdu oraz zaświadczenia samochód stał się samochodem osobowym.

reklama

Czytaj także

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama