reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Usługi ochrony zdrowia są zwolnione z VAT

Usługi ochrony zdrowia są zwolnione z VAT

Podatnik wykonujący usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej jest zwolniony przedmiotowo z VAT i nie jest w takim przypadku istotne przekroczenie limitu obrotów stanowiących równowartość 10 tys. euro. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Radomsku z 8 czerwca 2007 r., nr US III/443-3/07


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Podatnik jest lekarzem psychiatrą. Nie prowadzi działalności gospodarczej, a tylko w ramach umów zleceń oraz umów o dzieło wykonuje czynności o charakterze opinii sądowo-psychiatrycznych, badania leków na zlecenie firm farmaceutycznych. Wymienione usługi mieszczą się w grupowaniach: wydawanie opinii psychiatrycznych przez lekarza specjalistę-psychiatrę PKWiU 85.12.12-00.00 - Konsultacje i leczenie prowadzone przez lekarzy specjalistów i chirurgów; przeprowadzanie zleconych przez firmy farmaceutyczne badań skuteczności leków PKWiU 85.14.18-00.00 - Usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane. Czy świadczone usługi w zakresie ochrony zdrowia podlegają opodatkowaniu VAT po przekroczeniu obrotów w wysokości 10 tys. euro?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


Czynności wynikające z zawartych umów zlecenia oraz umów o dzieło mogą być wyłączone z zakresu przepisów art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT), jeżeli umowa określa warunki wykonywania zleconych czynności, wynagrodzenie oraz został spełniony warunek odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności wobec osób trzecich. Jeżeli nie podlegają takiemu wyłączeniu, to należy ustalić, czy świadczona usługa jest zwolniona od po- datku, czy ma do niej zastosowanie stawka podatku i w jakiej wysokości.


Stosownie do art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 tys. euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.


Podatnik świadczy usługi zakwalifikowane według PKWiU 85.12.12-00.00 - Konsultacje i leczenie przez lekarzy specjalistów i chirurgów i PKWiU 85.14.18-00.00 - Usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane.


Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT oraz poz. 9 załącznika nr 4 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi kwalifikowane według symbolu PKWiU ex 85 - Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.20). Tak więc, jeżeli podatnik nie wykonuje innej działalności lub nie wykonywał innej działalności, z tytułu której stał się podatnikiem VAT czynnym, świadcząc wyłącznie usługi zwolnione od VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, nie ma obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT.


Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama