REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej ma wejść w życie w 2016 r.

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej na początku 2016 r. / Fot. Fotolia
Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej na początku 2016 r. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej zakłada utworzenie nieodpłatnej informacji prawnej w postaci infolinii oraz punktów w całym kraju, w których nieodpłatnie będzie świadczona pomoc prawna dla osób uprawnionych do świadczeń z pomocy społecznej. Wprowadzenie tych rozwiązań planowane jest na rok 2016.

Ministrowie sprawiedliwości Cezary Grabarczyk oraz pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformowali PAP w poniedziałek o pierwszych efektach prowadzonych od połowy grudnia ub. roku konsultacji nad projektem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej.

Autopromocja

Szefowie MS i MPiPS uczestniczyli w otwarciu Kongresu Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego, który do środy będzie odbywał się w Warszawie. Organizatorem Kongresu jest Instytut Prawa i Społeczeństwa, zaś współorganizatorami: MPiPS, Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, Związek Biur Porad Obywatelskich oraz Instytut Spraw Publicznych.

"Dorobek organizacji pozarządowych jest dużo większy, niż go pierwotnie ocenialiśmy. (...) Zgłoszone uwagi spowodowały, że jeszcze raz usiedliśmy nad dokonanymi wcześniej analizami i podjęliśmy decyzję, że w ramach segmentu bezpośredniej pomocy prawnej organizacje pozarządowe będą miały swój udział" - podkreślił Grabarczyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów - zmiany od 18 stycznia 2015 r.

Nowe przepisy, zapowiedziane w expose premier Ewy Kopacz jako "Prawo dla każdego", mają wprowadzić system pomocy prawnej. Pierwotnie miał on składać się z dwóch segmentów - nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnej informacji prawnej w postaci infolinii. Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej ma wejść w życie od początku 2016 r. Rząd - według zapowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości - zajmie się projektem w marcu.

Jednym z głównych założeń projektu jest utworzenie w kraju co najmniej 1549 punktów, w których nieodpłatnie będzie świadczona pomoc prawna dla osób uprawnionych do świadczeń z pomocy społecznej. Obecnie progi dochodowe uprawniające do takich świadczeń wynoszą 542 zł miesięcznie dla osoby samotnej i 456 zł na osobę w rodzinie.

"Punkt świadczenia pomocy prawnej będzie organizowany dla 25 tys. mieszkańców na poziomie powiatowym. Jeżeli powiat liczy mniej niż 50 tys. mieszkańców, to w takim powiecie będą przynajmniej dwa punkty; jeżeli zaś jest więcej mieszkańców, tych punktów będzie odpowiednio więcej na każde kolejne rozpoczynające się 25 tys. mieszkańców" - mówił minister sprawiedliwości.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

Według pierwotnych założeń projektu pomoc ta miała być świadczona wyłącznie przez adwokatów lub radców prawnych. W konsultacjach zwracano jednak uwagę, że projekt nie odnosi się do istniejących już możliwości uzyskania pomocy prawnej w organizacjach pozarządowych lub uniwersyteckich poradniach prawnych, a placówki te mają wieloletnie doświadczenie w udzielaniu takiej pomocy.


"Sieć organizacji pozarządowych nie jest jeszcze tak rozbudowana, aby mogła pokryć wszystkie potrzeby. Chcemy, aby w pierwszym okresie funkcjonowania ustawy około 20 proc. punktów było powierzonych do świadczenia pomocy organizacjom pozarządowym" - powiedział PAP Grabarczyk. Organizacje pozarządowe prowadzące punkty miałyby być wyłonione w konkursach przeprowadzonych przez wojewodów.

Krytykę w trakcie konsultacji wywołało także założenie, iż uprawnionymi do bezpłatnych porad mają być tylko osoby kwalifikujące się do pomocy społecznej. "Uprawnionymi będą osoby nie tylko dotknięte ubóstwem, ale także sieroctwem, bezrobociem, niepełnosprawnością, przemocą w rodzinie lub długotrwałą chorobą. Tych przyczyn zwracania się o pomoc jest dużo więcej niż się potocznie wydaje" - zaznaczył Grabarczyk, odnosząc się do tych uwag.

Minister dodał, że obecnie "najważniejsze jest, aby uruchomić system świadczenia bezpłatnej pomocy". "Ten system będzie jednak ewoluował, jeśli chodzi o krąg uprawnionych, gdy już zdobędziemy pierwsze doświadczenia na temat ilości osób korzystających z pomocy" - podkreślił.

Limity dla OPP na reklamę finansowaną z 1 proc. podatku

Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że dla tej ustawy "jest przewidziany określony budżet" i w związku z tym pomoc musi najpierw trafić do tych, którzy najbardziej tego potrzebują. "Dobrą metodą na późniejszą ewolucję przepisów będzie zapisanie, że na przykład po 24 miesiącach obowiązywania nastąpi przegląd ustawy" - powiedział PAP minister pracy.

Zaznaczył też, że obecnie kluczowe jest "przeprowadzenie i jak najszybsze wprowadzenie przygotowanych rozwiązań legislacyjnych".

Kolejną zmianą wypracowaną w trakcie prowadzonych konsultacji nad projektem ustawy jest - poinformował Grabarczyk - wprowadzenie trzeciego, obok pomocy i informacji, modułu, z których będzie składać się ustawa. "Chodzi o moduł edukacji prawnej. To zadanie też będzie dedykowane organizacjom pozarządowym" - powiedział minister. Dodał, że spośród zgłaszanych przez te organizacje projektów edukacyjnych - w procedurze konkursowej - będą wyłaniane programy edukacyjne przeznaczone do realizacji.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Zgodnie z zapowiedziami MS i MPiPS projekt jeszcze w lutym ma zostać skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów. Wcześniej planowane jest przeprowadzenie jeszcze jednej tury konsultacji polegającej na konferencji uzgodnieniowej z udziałem reprezentantów organizacji świadczących pomoc prawną.

"Czeka nas jeszcze ważna batalia z udziałem ministra finansów. Mam nadzieję, że wspólnie z MPiPS pozyskiwać będziemy wsparcie resortu finansów dla tego projektu. Tylko wtedy, gdy uda się rozwiązać problemy dotyczące źródeł finansowania pomocy, osiągniemy sukces" - zaznaczył Grabarczyk.

Uczestnicy Kongresu - naukowcy, prawnicy i samorządowcy - dyskutują o praktyce poradnictwa prawnego oraz biorą udział w zorganizowanych dla nich warsztatach. Dyskusja dotyczy także aktualnej wersji projektu ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Niewykluczone, że na zakończenie Kongresu zostanie przyjęta uchwała odnosząca się do tematyki obrad.

Marcin Jabłoński (PAP)

mja/ gma/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA