reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Prawo do świadczeń rodzinnych po przekroczeniu progu dochodowego od 2016 r.

Prawo do świadczeń rodzinnych po przekroczeniu progu dochodowego od 2016 r.

Obecnie, w sytuacji gdy rodzina przekroczy próg dochodowy, automatycznie traci prawo do świadczeń rodzinnych. Od początku stycznia 2016 r. ma się to zmienić, za sprawą wprowadzenia zasady „złotówka za złotówkę”. Według resortu pracy, w przyszłym roku z nowego rozwiązania skorzysta blisko 160 tys. rodzin.

Polecamy: Zasiłki rodzinne po zmianach (PDF)

Projekt ustawy „złotówka za złotówkę” przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. To realizacja zapowiedzi z expose premier Ewa Kopacz. W maju ustawę poparli w sejmie wszyscy posłowie, a na początku lipca podpisał ją prezydent.

Ustawa ułatwiająca łączenie pracy z życiem rodzinnym

Dzięki nowemu rozwiązaniu, rodziny, które przekroczą kryterium dochodowe uprawniające do zasiłków, nie będę automatycznie traciły tych świadczeń. Dostaną zasiłek, ale będzie on pomniejszony o określoną kwotę. – Zwiększamy dostęp do pomocy dla rodzin, które tego najbardziej potrzebują. Zmiany obejmą także te, które z powodu przekroczenia progu dochodowego, już utraciły świadczenia. Dzięki temu będą mogły ponownie wystąpić o wsparcie – mówił minister Kosiniak-Kamysz. Według ministra, nowe rozwiązanie ma także zachęcać rodziny utrzymujące się obecnie z zasiłków do podejmowania pracy. – Polityka rodzinna nie może zniechęcać do pracy, powinna do niej zachęcać. Dajemy rodzicom gwarancję, że gdy rozpoczną pracę, z dnia na dzień nie stracą wsparcia finansowego państwa – dodawał.

Polecamy poradnik: Karta Dużej Rodziny - PDF

Niższe, ale będzie

Obecnie, gdy rodzina przekroczy próg dochodowy (574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem), traci prawo do świadczeń rodzinnych. Dzięki wprowadzeniu zmian, świadczenia nie będą już odbierane po przekroczeniu progu, ale stopniowo obniżane wraz ze wzrostem dochodu. Za każde przekroczenie progu o 1 zł, łączna kwota świadczeń przysługujących rodzinie będzie pomniejszana o 1 zł. Stąd nazwa „złotówka za złotówkę”. Jak będzie to wyglądać w praktyce, resort pokazał w uzasadnieniu projektu na przykładzie osoby samotnie wychowującej dziecko, która uzyskuje dochód w wysokości 654 zł na osobę (łączny dochód tej rodziny to zatem 1308 zł) i która ubiega się o świadczenia w łącznej wysokości 647 zł. Ta rodzina przekracza kryterium dochodowe (574 zł na osobę – dla tej rodziny to łącznie 1148 zł) o 160 zł (1308 zł minus 1148 zł). W obecnym systemie nie otrzymałaby więc świadczenia. Dzięki „złotówce za złotówkę” otrzyma 487 zł (różnica między przysługującą kwotą świadczenia, czyli w tym wypadku 647 zł, a wysokością dochodu przekraczającego kryterium dochodowe, w tym wypadku 160 zł).

Świadczenia rodzicielskie dla rodziców bez prawa do urlopu - 1 tys. zł miesięcznie od 2016 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zdjęcia

Prawo do świadczeń rodzinnych po przekroczeniu progu dochodowego od 2016 r. / Fot. Fotolia
Prawo do świadczeń rodzinnych po przekroczeniu progu dochodowego od 2016 r. / Fot. Fotolia

INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama