Ranking najlepszych i najgorszych przepisów podatkowych {wybór]
REKLAMA
REKLAMA
W rankingu podatkowym Stowarzyszenia kryterium wyróżnienia dla HITU jest zazwyczaj korzyść dla podatnika lub przedsiębiorcy płynąca z zastosowania danego rozwiązania lub jego pozytywny wpływ na prowadzenie działalności i na życie podatnika, dla BUBLA zaś – perspektywa ich utrudnienia wskutek absurdalności lub niejasności wprowadzonego rozwiązania legislacyjnego.
REKLAMA
HIT podatkowy
Podwyższenie o 20% ulgi na trzecie i każde kolejne dziecko oraz możliwość odzyskania kwoty niewykorzystanej ulgi – do wysokości łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu.
Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT
Umożliwienie od 1 lipca 2015 r. odliczania 50% VAT od paliwa do samochodów osobowych wykorzystywanych do celów „mieszanych”, czyli do działalności gospodarczej i do celów prywatnych.
Uruchomienie portalu podatkowego, na którym można sprawdzić, czy kontrahenci są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT, czy jako zwolnieni z VAT, czy tez w ogóle nie są zarejestrowani dla celów VAT. Usługa „Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT" jest dostępna od 26 czerwca 2015 r. i jest przydatna m.in. w związku z odwrotnym obciążeniem czy ulga na złe długi.
Odwrotne obciążenie VAT - status kontrahenta można sprawdzić na smartfonie
Wprowadzenie od początku 2015 r. ryczałtowego rozliczania w podatku dochodowym od osób fizycznych używania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych (250 zł i 400 zł – w zależności od pojemności silnika samochodu).
Loteria paragonowa z nagrodami, która ma zachęcać do wydawania i brania paragonów fiskalnych. Ruszyła ona 1 października 2015 r. i wzbudziła ogromne zainteresowanie podatników rejestrujących masowo paragony fiskalne.
Narodowa Loteria Paragonowa - jak wziąć udział, jak zarejestrować paragon
BUBEL podatkowy
Rozszerzenie tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia VAT na m.in. telefony komórkowe, laptopy, tablety i konsole do gier. Tym samym objęto nim od 1 lipca 2015 r. także przedsiębiorców handlujących tymi towarami, przy przyjęciu nieprecyzyjnej definicji „jednolitej gospodarczo transakcji”.
Odwrotne obciążenie VAT od 1 lipca 2015 r. – wyjaśnienia MF
Opodatkowanie VAT czynności wykonywanych przez komorników sadowych. 9 czerwca 2015 r. Minister Finansów wydał interpretacje ogólna, w której uznał, ze od 1 października 2015 r. do wszystkich czynności wykonywanych przez komorników maja zastosowanie ogólne zasady rozliczania podatku od towarów i usług. Przyjął on też, że nie są to usługi.
Nowy parapodatek – opłata od reklam. Od 11 września 2015 r. dodane przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dają gminie prawo podjęcia uchwały o warunkach sytuowania obiektów reklamowych. Na mocy tej uchwały gmina ma prawo pobierania tzw. opłaty reklamowej od umieszczonych tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych.
Od 1 stycznia 2015 r. wszystkie firmy zatrudniające powyżej 5 osób oraz biura rachunkowe, maja obowiązek przesyłania urzędowi skarbowemu deklaracji PIT-4R, PIT-8AR, informacji PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, a także rocznego rozliczenia podatku PIT-40 jedynie w formie elektronicznej – w terminie do końca lutego. Pozostali płatnicy PIT mogą składać te dokumenty do urzędów skarbowych w formie papierowej, ale do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym.
Z dniem 1 stycznia 2015 r. na polskich rezydentów nałożony został obowiązek wykazania w odrębnym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej (CFC) i odprowadzenia od tych dochodów podatku dochodowego (wg 19% stawki).
Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek
Ponadto badani negatywnie ocenili połączenie izb skarbowych z urzędami skarbowymi województwa w jedna jednostkę organizacyjną. Rozwiązanie to sprawiło, że dwuinstancyjność postępowania podatkowego stała się fikcją.
Natomiast z pozytywnymi komentarzami spotkało się też zwolnienie w rozporządzeniu Ministra Finansów z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas fiskalnych (udokumentowanej fakturą) sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także nie wliczanie takiej sprzedaży do limitu dla obowiązku stosowania kas rejestrujących (20.000 zł). Wcześniej podatnicy często, z uwagi np. na sprzedaż samochodu firmowego osobie fizycznej, “wpadali” w obowiązek montowania kas rejestrujących, podczas gdy pozostała sprzedaż była wyłącznie na rzecz firm. Także za idące w dobrym kierunku uznano ograniczenie mechanizmu odwróconego obciążenia tylko do podatników VAT czynnych.
Źródło: Stowarzyszenie Podatników w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat