REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czytniki RCP - przydatne narzędzie czy zbyteczny luksus?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RESET2 Sp. z o.o
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do niedawna na rynku czytników RCP brakowało niedrogich rozwiązań. Kiedy zaczęło się to zmieniać, pojawiło się zwiększone zainteresowanie przedsiębiorców. W dużej mierze jest to uwarunkowane korzyściami płynącymi z zastosowania tego typu rozwiązań. W ekstremalnych przypadkach, paradoksalnie, firma może zaoszczędzić pomimo wydatków związanych z wdrożeniem infrastruktury dla zastosowania czytników RCP.


Skąd oszczędności?


Biorąc pod uwagę studium przypadku zakładu produkcyjnego, który zatrudnia kilkudziesięciu pracowników, bez sprawnie działającego systemu RCP, zarządzanie takimi zasobami ludzkimi może stanowić nie tyle wyzwanie, co nawet problem. Po pierwsze, nie mamy pewności czy pracownik, który wpisał się na listę o 7:00, faktycznie nie przyszedł do pracy godzinę później. Nie możemy też zweryfikować tego czy pracownicy nie opuszczają zakładu w godzinach pracy. Po drugie, prowadzenie ewidencji czasu pracy na tzw. „fiszkach” sprawia, że przeniesienie zebranych w ten sposób danych do systemu kadrowego jest bardzo czasochłonne. I w końcu po trzecie, reakcja na niespodziewaną absencję pracownika jest znacznie wydłużona, a to z kolei może generować straty z powodu nieoczekiwanego przestoju w produkcji.

REKLAMA

Autopromocja


Jak to działa?


Główne pola zastosowania czytników RCP to ewidencja czasu pracy i kontrola dostępu. Należy przy tym pamiętać, że czytnik sam w sobie na niewiele się zda. Potrzebny jest jeszcze odpowiedni program kadrowy, w którym możliwa będzie obróbka zebranych danych. A te mogą być odczytywane nawet w czasie rzeczywistym. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika. Warto zwrócić uwagę na fakt, że na rynku dostępne są rozwiązania bezpośrednie i pośrednie, korzystające z usług firm trzecich, wyspecjalizowanych w dostarczaniu infrastruktury dla czytników RCP. Trzeba zatem wnikliwie przeanalizować dostępne oferty i zdecydować się na najbardziej korzystną opcję. Z reguły do najbardziej korzystnych należą jednak rozwiązania bezpośrednie, czyli czytnik zintegrowany z oprogramowaniem kadrowym, bez dodatkowego oprogramowania do obsługi, zbierania i konwersji zapisanych danych. Podsumowując, im krótsza droga do osiągnięcia tego samego efektu, tym lepiej i nierzadko taniej.

Systemy finansowo-księgowe - jak poradzić sobie z wyborem?

Jak rozliczyć zakup licencji

Kompleksowa obsługa sprzedaży - na co zwrócić uwagę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Rodzaje dostępnych kart


Z uwagi na wymogi GIODO, biometryczne czytniki wykorzystuje się głównie jako urządzenia do kontroli dostępu. Mając na uwadze ewidencjonowanie czasu pracy, największą popularnością cieszą się karty dostępu lub kody PIN (ang. Personal Identification Number). Chociaż i w tym przypadku wykorzystywanie odcisków palców nie jest niemożliwe.

Urządzenia mogą być wyposażone w czytnik kart zbliżeniowych typu Unique albo typu Mifare. Standardy te różnią się między sobą częstotliwością, na której pracują. Ponadto, karty typu Mifare mają wbudowaną pamięć, w której można zapisać m.in. sygnaturę odcisku palca. A zatem, w przypadku rejestracji na podstawie odcisku palca i karty zbliżeniowej, nie ma potrzeby przechowywania sygnatury odcisku palca w rejestratorze, przez pracodawcę, co jest zgodne z wymogami GIODO.

 


Dodatkowe zabezpieczenia


Czytniki RCP z wyższej półki oferują szereg dodatkowych funkcjonalności, które oprócz poprawy komfortu obsługi, mogą okazać się dodatkowymi zabezpieczeniami dla pracodawcy.

Pomijając oczywiste kwestie związane z kontrolą dostępu na podstawie sygnatury odcisku palca (kartę można zgubić, a kod PIN podejrzeć), należy zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie oferowanych czytników. Wyższe wersje mogą posiadać m.in. wbudowane kamery, które wykonując serię zdjęć przed, w trakcie i po autoryzacji użytkownika, pozwalają na jego jednoznaczną identyfikację.

Pracodawca może też zostać poinformowany o wszelkich próbach nieautoryzowanego dostępu lub o problemie, który dotyczy, przykładowo, braku możliwości synchronizacji z bazą danych. Takie funkcje oferują czytniki RCP wyposażone w moduł SMS.


Przydatne wskazówki

Stojąc przed wyborem odpowiedniego systemu, warto zwrócić uwagę na fakt, iż wielu producentów oferuje bezpłatne integracje oprogramowania kadrowego z czytnikami RCP kupionymi u nich. Oczywiście, nie oznacza to, że posiadając funkcjonującą infrastrukturę RCP mamy związane ręce. Moduły integrujące można zwykle dokupić, uiszczając stosowną opłatę.

Konfiguracja systemu RCP nie należy do czynności skomplikowanych, jednak wymaga znajomości podstawowych zagadnień z zakresu funkcjonowania sieci komputerowych. Niektóre czytniki posiadają stosowny moduł WWW, z poziomi którego kreator w kilku prostych krokach przeprowadza przez proces instalacji. Tańsze czytniki często konfiguruje się bezpośrednio z poziomu urządzenia, co być może jest mniej wygodne, ale równie funkcjonalne.

Czym kierować się przy wyborze programu do kadrowo-płacowej obsługi firmy?

Wdrożenie funkcjonującego systemu RCP zazwyczaj nie wiąże się z ukrytymi kosztami. O ile oczywiście zdecydujemy się na rozwiązanie bezpośrednie, współpracujące z wykorzystywanym oprogramowaniem kadrowym. Trzeba natomiast liczyć się z koniecznością doprowadzenia przewodów sieciowych i zasilania do miejsc instalacji czytników. Ponadto, jeżeli wcześniej w firmie nie prowadzono szczegółowej ewidencji czasu pracy, konieczne okaże się przeszkolenie pracowników z zagadnień dotyczących tworzenia harmonogramów czasu pracy czy ewidencji wejść i wyjść.

Autor: RESET2 Sp. z o.o.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT nie jest deregulacją gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

Można przekazać 1,5% podatku rolnego - w 2025 r. pierwszy raz. Są dwie uprawnione organizacje

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

PIT 2025: 15 najczęstszych błędów w rocznym zeznaniu podatkowym. Bądź mądry przed szkodą!

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych NBP. Już w maju 2025 r. RPP rozpocznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych NBP. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy jest na to czas?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF 2026 - MF pokazało najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i więcej szczegółów

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA