| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Jak rozliczać delegacje krajowe i zagraniczne?

Jak rozliczać delegacje krajowe i zagraniczne?

Rozliczenie delegacji jest niewątpliwie procesem złożonym i przysparzającym różnego rodzaju pytań oraz problemów, wymagającym znajomości przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowych. Grant Thornton przygotował poradnik ułatwiający rozliczanie delegacji krajowych i zagranicznych.

Delegacje służbowe – definicja

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy mówi, że „Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.”

Podróż służbowa – wystąpi wówczas, kiedy zadanie ma być wykonywane poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. Podstawą podróży służbowej jest polecenie wyjazdu służbowego, określające zadanie oraz termin i miejsce jego realizacji. Zadanie musi być skonkretyzowane, nie może mieć charakteru generalnego.

Oznacza to, że nie będzie podróżą służbową wykonywanie zadań w różnych miejscowościach, jeśli z charakteru pracy danego pracownika wynika stała konieczność wykonywania pracy w tych miejscowościach.

Delegacje służbowe - krajowe i zagraniczne

Delegacje służbowe dzielimy na krajowe i zagraniczne. Żeby rozliczyć je prawidłowo należy znać nie tylko wysokości diet i ryczałtów dla poszczególnych krajów oraz wysokości potrąceń uzależnionych od wielu czynników, ale również od wielu innych kwestii zawartych w rozporządzeniu.

Krajowa podróż służbowa rozpoczyna się po opuszczeniu przez pracownika miejscowości określonej jako miejscowość początkowa, kończy się zaś wraz z przyjazdem do miejscowości wskazanej przez pracodawcę jako miejscowość zakończenia podróży.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Zagraniczna podróż służbowa rozpoczyna się w zależności od środka komunikacji:

- lądowej: od chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze za granicę do chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze powrotnej do kraju;

- lotniczej: od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju;

- morskiej: od chwili wyjścia statku (promu) z ostatniego portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do pierwszego portu polskiego.

Jak rozliczać delegacje krajowe i zagraniczne? Skorzystaj z poradnika!

Autor: Agnieszka Michalak, Senior Menedżer, Leader The Center of Excellence Departament Outsourcingu Grant Thornton

Zobacz także: Kadry

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »