E-zwolnienia lekarskie od 2016 roku – do końca grudnia 2015 r. trzeba mieć profil na PUE ZUS
REKLAMA
REKLAMA
E-zwolnienia zostały wprowadzone w nowelizacji przepisów zasiłkowych, które wchodzą w życie 1 stycznia 2016 r. Wydawane do tej pory zaświadczenia lekarskie stwierdzające czasową niezdolność do wykonywanej pracy spowodowanej chorobą lub pobytem w szpitalu oraz zaświadczenia o konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny w razie jego choroby zmieniają formę z papierowej na elektroniczną – ma to przyspieszyć proces informowania zarówno ZUS, jak i pracodawcy o chorobie pracownika oraz zmniejszyć koszty administracyjne i ograniczyć liczbę wypłacanych zasiłków chorobowych.
REKLAMA
Obecnie, kiedy pracownik zachoruje, po wizycie u lekarza wystawiane jest ZUS ZLA oraz jego dwie kopie. Oryginał zaświadczenia w ciągu 7 dni od jego sporządzenia dostaje ZUS. Co do kopii – jedna zostaje u wystawcy zaświadczenia, drugą pracownik musi zanieść do pracodawcy, nie później niż 7 dni od daty jego otrzymania.
Obowiązek dla 5, ale nie ma zakazu dla mniejszych
Od 2016 roku, w przypadku pracowników firm, które zatrudniają więcej niż 5-ciu podwładnych, cały ten proces przenosi się do internetu. Po „wypisaniu” e-zaświadczenia, tj. wystawieniu go na profilu informatycznym lekarza, automatycznie wpłynie ono na skrzynkę elektroniczną ZUS-u. Najpóźniej na następny dzień z kolei przesłane zostanie do płatnika składek ZUS-owskich, na jego profil informacyjny. U pozostałych pracodawców, tj. z załogą mniejszą niż 5-cio osobową, przejście od 2016 r. z zaświadczeń papierowych na elektroniczne jest dobrowolne.
Zgodnie z art. 47a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, płatnicy składek ZUS-owskich rozliczający składki za więcej niż 5 osób, są obowiązani załatwiać formalności ubezpieczeniowe poprzez transmisje danych w formie dokumentów elektronicznych, czyli w praktyce za pośrednictwem udostępnianego przez ZUS programu Płatnik. To właśnie zasadniczo ci płatnicy w celu obsługi nowych, elektronicznych zwolnień lekarskich muszą do końca tego roku założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), dostępniej na stronie pue.zus.pl.
Pozostali płatnicy – tak samo jak i mogą korzystać dobrowolnie z Płatnika – również dobrowolnie mogą stworzyć profil na PUE. Zaletą posiadania profilu jest fakt otrzymywania natychmiastowej wiadomości o wystawieniu pracownikowi zwolnienia oraz samego zwolnienia.
Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem
Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)
Czy zwolnienia papierowe znikną?
REKLAMA
Na razie nie. Nowela przepisów zasiłkowych przewiduje okres przejściowy dla wprowadzanych zmian – maksymalnie do końca 2017 r. lekarze będą mogli wydawać równolegle e-zaświadczenia według nowych zasad oraz zaświadczenia na papierze według starych.
Gdy z informacji udostępnionych przez ZUS na profilu informacyjnym wystawiającego zaświadczenie lekarskie będzie wynikało, że płatnik składek nie posiada profilu informacyjnego płatnika składek (wyświetli się taki komunikat), lekarz przekaże ubezpieczonemu wydruk wystawionego e-zaświadczenia, z jego podpisem i pieczątką. Ten wydruk pracownik będzie musiał dostarczyć pracodawcy.
Przedsiębiorco! Jeśli zatrudniasz mniej niż 5-ciu pracowników i nie chcesz założyć profilu na PUE, do końca bieżącego roku masz obowiązek poinformowania podwładnych na piśmie o konieczności dostarczania wydruku zaświadczenia lekarskiego w przypadku, gdy lekarz wystawi je w formie elektronicznej.
Ponadto, pracownik będzie miał prawo zażądać wydruku e-ZLA jako potwierdzenia wystawienia zwolnienia. W przypadku większych firm, pracownik nie musi go przynosić, bo zwolnienie trafi do firmy elektronicznie - na profil na PUE.
Papierowe druki ZUS ZLA znikną natomiast bezpowrotnie wraz z początkiem 2018 r.
Katarzyna Miazek, Tax Care
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat