Pakiety medyczne dla pracowników a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne
REKLAMA
REKLAMA
Umowa grupowego ubezpieczenia na życie i zdrowie dla pracowników
Przedsiębiorca złożył wniosek o interpretację przepisów dotyczących wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne w związku z zawarciem przez niego umowy grupowego ubezpieczenia na życie i zdrowie, tzw. Pakietu medycznego, z którego jego pracownicy będą mogli korzystać za częściową odpłatnością. Reszta kwoty potrzebna do opłacenia pakietu, poniesiona zostanie przez pracodawcę, część ta będzie wprawdzie stanowiła przychód ze stosunku pracy w z rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT), ale według wnioskodawcy będzie wolna od składki społecznej i zdrowotnej. Dodatkowo wskazano, że zasady finansowania pakietów i częściowej odpłatności za nie przez pracowników zostaną zawarte w Regulaminie wynagradzania.
REKLAMA
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie przyjął za podstawę prawną ustawę z 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych i Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (dalej Rozporządzenie). Stosownie do treści art. 18 ust. 1 i ust.2, a także art. 20 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 ww. ustawy oraz § 1 wskazanego Rozporządzenia, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o PIT z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Dodatkowo zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe tych osób.
Natomiast § 2 ust. 1 pkt 26 Rozporządzenia stanowi, że podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy i regulaminów wynagradzania przy czym, mają one polegać na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, produktów czy usług oraz na korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.
Pracodawca zwolniony z opłacania składek
W związku z powyższym, w sytuacji kiedy świadczenie uzyskiwane przez pracownika ze stosunku pracy stanowi po jego stronie przychód w rozumieniu ustawy o PIT i wynika z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu to korzysta ono z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Dodatkowym warunkiem jest to, że świadczenie takie musi przyjąć formę niepieniężną, tj. musi polegać na udzieleniu ulgi w zakupie po cenach niższych niż detaliczna niektórych artykułów czy usług.
Dlatego też zapewnienie pracownikom przez pracodawcę pakietów medycznych, za które pracownicy będą musieli uiścić tylko częściową cenę, nie będzie rodził obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu stosunku pracy.
Zatem finansowana przez pracodawcę część odpłatności za pakiet medyczny nie będzie podlegać uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe a także w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pracowników.
Źródło: Decyzja nr 219/2018 z 12 marca 2018 r. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie
Weronika Szuba
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat