| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Czy wynagrodzenie z umowy o dzieło zawartej z udziałowcem spółki jest kosztem podatkowym

Czy wynagrodzenie z umowy o dzieło zawartej z udziałowcem spółki jest kosztem podatkowym

Jestem wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. i jedynym członkiem zarządu tej spółki. Zamierzam podpisać „ze sobą” umowę o dzieło. Czy będę mógł zaliczyć wydatek na wynagrodzenie z tej umowy do kosztów podatkowych spółki?

 

Kodeks pracy 2013 z komentarzem


RADA

Może Pan zaliczyć wynagrodzenie z tytułu zawartej umowy o dzieło do kosztów podatkowych, jeżeli czynności wynikające z umowy będą faktycznie wykonywane na rzecz spółki. Ponadto koszt wynikający z wypłaty wynagrodzenia z tytułu tej umowy jedynemu udziałowcowi spółki musi zostać poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów spółki z o.o.

UZASADNIENIE

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop (art. 15 ust. 1 updop). Aby wypłacone wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło mogło być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, rezultat tej umowy powinien spełniać powyższą definicję.

Nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców/akcjonariuszy (art. 16 ust. 1 pkt 38 updop). W przypadku umowy o dzieło nie mamy do czynienia z taką sytuacją. Jedna strona umowy (wspólnik) wykonuje dzieło, natomiast druga strona (spółka) wypłaca wynagrodzenie. Powyższe wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów nie ma tu zatem zastosowania.

Umowa o dzieło nie ma cech charakterystycznych dla stosunku pracy i jest dopuszczalna w sytuacji przedstawionej przez Pana. Aby jednak była ważna, musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego (art. 210 Kodeksu spółek handlowych). W przeciwnym razie istnieje bowiem ryzyko, że wynagrodzenie za wykonanie umowy zostanie zakwestionowane przez organy podatkowe i nie będzie stanowić kosztów uzyskania przychodów spółki.

Kiedy niewypłacone wynagrodzenie ująć w kosztach podatkowych

Czy zleceniobiorca może otrzymać wynagrodzenie w formie rzeczowej

Co niesie za sobą wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę

Zagrożenia (-)

Jeżeli umowa o dzieło zawarta z jedynym udziałowcem spółki z o.o. nie została zawarta w formie aktu notarialnego, wynagrodzenie za jej wykonanie nie powinno stanowić kosztów uzyskania przychodów tej spółki.

Organy podatkowe mogą również sprawdzać, czy zawarta umowa o dzieło nie stanowiła ukrytej dywidendy, która powinna być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 19%. Taka wypłata nie stanowi bowiem kosztów uzyskania przychodów w spółce.

• art. 210 Kodeksu spółek handlowych,

• art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 38, art. 22 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.).

Krzysztof Rustecki

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK