| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Wyższa płaca minimalna w Wielkiej Brytanii

Wyższa płaca minimalna w Wielkiej Brytanii

Od 1 października 2014 r. minimalna stawka godzinowa w Wielkiej Brytanii wzrośnie o 19 pensów i będzie wynosiła 6,50 GBP. Podwyżka obejmie wszystkich uprawnionych do otrzymywania minimalnego wynagrodzenia zatrudnionych na terenie Zjednoczonego Królestwa – w tym imigrantów. Jest to zatem szczególnie istotna informacja dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii.

Minimalne wynagrodzenie przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 16. rok życia i są zatrudnione na terenie Zjednoczonego Królestwa. Jak podkreśla LPC, nie dotyczy to tylko pracujących na pełny etat (full-time). Minimalna stawka należy się także osobom, które:

  • pracują na niepełny etat (part-time)
  • pracują dorywczo lub sezonowo (nawet jeśli są zatrudnione na jeden dzień)
  • są zatrudniane przez agencje pośrednictwa pracy
  • pracują zdalnie, bądź są wynagradzane za konkretne dzieło
  • odbywają staż (poza stażem z urzędu pracy), lub pracują na okresie próbnym
  • są zatrudnione w rolnictwie
  • pracują w służbie morskiej

Minimalne wynagrodzenie nie przysługuje m.in. osobom, które są samozatrudnione, nie ukończyły 16. roku życia, obejmują wysokie stanowiska dyrektorskie, lub przebywają na Wyspach Brytyjskich w ramach programów: Erasmus, Leonardo da Vinci, Youth in Action itp. Ponadto stawka minimalna nie obowiązuje ludzi kierowanych przez Jobcentre Plus na tzw. work trial, czyli na staż z urzędu. Nie dotyczy też osób służących w wojsku oraz osadzonych w zakładach karnych.

Zobacz wskaźnik: Minimalne wynagrodzenie za pracę

Wynagrodzenia księgowych - gdzie opłaca się pracować?

Minimalna stawka brutto za godzinę pracy wynosi obecnie 6,31 GBP. Od pierwszego października 2014 roku wzrośnie ona o 19 pensów, wobec czego pracownicy nie będą mogli pracować za kwotę niższą niż 6,50 GBP. Kwota ta dotyczyć będzie wszystkich pracowników powyżej 21 roku życia. W przypadku osób między 18 a 20 rokiem życia stawka minimalna wzrośnie o 10 pensów – z 5,03 GBP do 5,13 GBP. Wzrost zarobków odczują też praktykanci. Zarobią oni o 5 pensów więcej niż dotychczas.

Tabela 1. Wysokość płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii

wiek pracownika

stawka brutto za godzinę pracy

zmiana

 (w pensach)

od 01.10.2013 roku

od 01.10.2014 roku

powyżej 21 lat

6,31 GBP

6,50 GBP

19 p (3%)

od 18 do 20 lat

5,03 GBP

5,13 GBP

10 p (2%)

od 16 do 17 lat

3,72 GBP

3,79 GBP

7 p (2%)

praktykanci

2,68 GBP

2,73 GBP

5 p (2%)

Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie gov.uk

W skład płacy minimalnej wchodzi przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze netto (basic pay) oraz zaliczka na poczet podatku dochodowego (income tax) i składka podstawowego ubezpieczenia społecznego (class 1 national insurance contribution). Ponadto pracodawca wlicza w nią wszelkie premie i prowizje, które uzależnione są od jakości wykonywanej pracy. Uwzględniane są także ewentualne koszty zakwaterowania w lokalu pracodawcy. Koszty te nie mogą być większe niż 4,61 GBP dziennie lub 32,27 GBP tygodniowo.

Do płacy minimalnej nie można wliczać nadgodzin, dodatków za niebezpieczną pracę ani żadnych kosztów, jakie ponosi pracownik w związku z wykonywanym zawodem. Nie wlicza się też płatności na poczet rent i emerytur, odpraw czy napiwków.

Zapraszamy do dyskusji na forum


Dominika Staniszewska

Sedlak & Sedlak

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anna Grabowska

CFO - Omega Code

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »