REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wynagrodzenie mógłby otrzymać prezes spółki powstałej z połączenia PKN Orlen, PGNiG i Lotosu?

 Sedlak & Sedlak
Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.
Jakie wynagrodzenie mógłby otrzymać prezes spółki powstałej z połączenia PKN Orlen, PGNiG i Lotosu? /Fot. Fotolia
Jakie wynagrodzenie mógłby otrzymać prezes spółki powstałej z połączenia PKN Orlen, PGNiG i Lotosu? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od pewnego czasu mówi się o możliwej fuzji PKN Orlen, PGNiG oraz Lotosu. Jakie wynagrodzenie, zgodnie z warunkami rynkowymi mógłby otrzymać prezes giganta powstałego w wyniku takiego połączenia?

Zarobki prezesów PKN Orlen, PGNiG i Lotosu w 2014 roku

Na początek warto zobaczyć ile zarobili prezesi trzech paliwowych spółek w 2014 roku. Najwięcej, prawie 3 mln PLN, zarobił prezes PKN Orlen Dariusz Krawiec. Na drugim miejscu znalazł się prezes PGNiG Mariusz Zawisza. Jego roczna pensja wyniosła ponad 1,9 mln PLN. Najmniejszymi spośród trójki zarobkami mógł pochwalić się prezes Lotosu Paweł Olechnowicz – 1,5 mln PLN.

Autopromocja

Ile zarabiają członkowie zarządów i rad nadzorczych

Schemat 1. Zarobki Prezesów PKN Orlen PGNiG oraz Lotos w 2014 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportu Sedlak & Sedlak
„Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW w 2014 roku”

Ile mógłby zarobić prezes paliwowego giganta?

Aby odpowiedzieć na główne pytanie artykułu – „Ile mógłby zarobić prezes paliwowego giganta?” zrobiliśmy benchmark wynagrodzeń w odniesieniu do grupy spółek o podobnych parametrach. Jako podstawę porównania uwzględniliśmy dwa kryteria:

  • przychód za rok 2014,
  • kryterium branżowe: przemysł rafineryjny i/lub wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego.

O ile wzrosną wynagrodzenia w 2016 r.?

Łączny przychód PGNiG, PKN ORLEN i Lotos za rok 2014 wyniósł 169,6 mld PLN. W porównaniu musieliśmy wykorzystać dane pochodzące ze spółek zagranicznych, ponieważ w Polsce nie ma tak dużych firm, nawet poza branżą paliwową i rafineryjną. Do grupy porównawczej zakwalifikowaliśmy spółki o przychodach pomiędzy 58,2 mld PLN a 412 mld PLN (przychody w lokalnych walutach, w których firmy raportowały, przeliczyliśmy wg kursów średniorocznych NBP za 2014 rok). W efekcie grupę porównawczą stanowi 10 spółek, w tym 4 spółki z Europy (austriacki OMV, hiszpański Gas Natural, norweski Statoil, angielski BG Group) oraz 6 spółek z USA (Devon Energy, Marathon Petroleum, Valero Energy, Conoco Phillips, Halliburton, Anadarko).


W obliczaniu wynagrodzenia uwzględniliśmy tylko wynagrodzenie w gotówce, na które składały się pensja podstawowa i premia roczna. Należy zauważyć, że w większości zagranicznych firm, szczególnie w USA, przeważającą część wynagrodzenia wypłacana jest w akcjach spółki, którą zarządza menadżer (jest to około 80-90% wynagrodzenia całkowitego, w Europie wartość ta wynosi około 50-60%). W Polsce taka praktyka jest mniej popularna, przez co przyznanych akcji nie uwzględniliśmy w obliczeniach.

Schemat 2. Mediana i średnia wynagrodzenia wypłacanego w gotówce w grupie porównawcze

Źródło: Opracowanie własne Sedlak & Sedlak na podstawie raportów rocznych wybranych spółek

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Z porównania wynika, że prezes potencjalnie powstałej spółki powinien dostać pensję w wysokości 5 097 245 PLN (jeżeli ustalimy ją na podstawie mediany w grupie porównawczej). To wynagrodzenie może wydawać się wysokie, jednak taka suma dałaby mu zaledwie 5 miejsce w rankingu wynagrodzeń menedżerów spółek notowanych na GPW w 2014 roku. Prezes paliwowego giganta znalazłby się za prezesami Comarch SA, TVN SA, PKOBP SA i Wawel SA, pomimo że nowopowstały podmiot byłby nieporównywalnie większy niż wymienione przedsiębiorstwa.

Podsumowanie

Fuzja PKN Orlen, PGNiG i Lotosu, jeżeli zaistnieje, będzie jednym z największych wydarzeń w historii polskiej gospodarki. PKN Orlen już w tym momencie jest największą spółką w Europie środkowo-wschodniej. Planowane przedsiębiorstwo będzie znacząco większe i będzie mogło śmiało konkurować pod względem przychodów z największymi firmami na świecie. Z tych powodów znalezienie menedżera, który będzie w stanie takim ‘gigantem’ zarządzać, może wiązać się z niemałym problemami.

Autor: Konrad Akowacz, Sedlak & Sedlak

Bibliografia:

  1. Raport Sedlak & Sedlak „Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW w 2014 roku
  2. Raporty roczne (za rok 2014) PKN Orlen SA, PGNiG SA oraz LOTOS SA
  3. Raporty roczne (za rok 2014) OMV, Statoil, Gas Natural, BG Group, Anadarko, Devon Energy, Marthon Petroleum, Valero Energy, Conoco Phillips, Halliburton

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA