REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wynagrodzenie mógłby otrzymać prezes spółki powstałej z połączenia PKN Orlen, PGNiG i Lotosu?

 Sedlak & Sedlak
Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.
Jakie wynagrodzenie mógłby otrzymać prezes spółki powstałej z połączenia PKN Orlen, PGNiG i Lotosu? /Fot. Fotolia
Jakie wynagrodzenie mógłby otrzymać prezes spółki powstałej z połączenia PKN Orlen, PGNiG i Lotosu? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Od pewnego czasu mówi się o możliwej fuzji PKN Orlen, PGNiG oraz Lotosu. Jakie wynagrodzenie, zgodnie z warunkami rynkowymi mógłby otrzymać prezes giganta powstałego w wyniku takiego połączenia?

Zarobki prezesów PKN Orlen, PGNiG i Lotosu w 2014 roku

Na początek warto zobaczyć ile zarobili prezesi trzech paliwowych spółek w 2014 roku. Najwięcej, prawie 3 mln PLN, zarobił prezes PKN Orlen Dariusz Krawiec. Na drugim miejscu znalazł się prezes PGNiG Mariusz Zawisza. Jego roczna pensja wyniosła ponad 1,9 mln PLN. Najmniejszymi spośród trójki zarobkami mógł pochwalić się prezes Lotosu Paweł Olechnowicz – 1,5 mln PLN.

Ile zarabiają członkowie zarządów i rad nadzorczych

Schemat 1. Zarobki Prezesów PKN Orlen PGNiG oraz Lotos w 2014 roku

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Kup książkę:

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportu Sedlak & Sedlak
„Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW w 2014 roku”

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Ile mógłby zarobić prezes paliwowego giganta?

Aby odpowiedzieć na główne pytanie artykułu – „Ile mógłby zarobić prezes paliwowego giganta?” zrobiliśmy benchmark wynagrodzeń w odniesieniu do grupy spółek o podobnych parametrach. Jako podstawę porównania uwzględniliśmy dwa kryteria:

 • przychód za rok 2014,
 • kryterium branżowe: przemysł rafineryjny i/lub wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego.

O ile wzrosną wynagrodzenia w 2016 r.?

Łączny przychód PGNiG, PKN ORLEN i Lotos za rok 2014 wyniósł 169,6 mld PLN. W porównaniu musieliśmy wykorzystać dane pochodzące ze spółek zagranicznych, ponieważ w Polsce nie ma tak dużych firm, nawet poza branżą paliwową i rafineryjną. Do grupy porównawczej zakwalifikowaliśmy spółki o przychodach pomiędzy 58,2 mld PLN a 412 mld PLN (przychody w lokalnych walutach, w których firmy raportowały, przeliczyliśmy wg kursów średniorocznych NBP za 2014 rok). W efekcie grupę porównawczą stanowi 10 spółek, w tym 4 spółki z Europy (austriacki OMV, hiszpański Gas Natural, norweski Statoil, angielski BG Group) oraz 6 spółek z USA (Devon Energy, Marathon Petroleum, Valero Energy, Conoco Phillips, Halliburton, Anadarko).


W obliczaniu wynagrodzenia uwzględniliśmy tylko wynagrodzenie w gotówce, na które składały się pensja podstawowa i premia roczna. Należy zauważyć, że w większości zagranicznych firm, szczególnie w USA, przeważającą część wynagrodzenia wypłacana jest w akcjach spółki, którą zarządza menadżer (jest to około 80-90% wynagrodzenia całkowitego, w Europie wartość ta wynosi około 50-60%). W Polsce taka praktyka jest mniej popularna, przez co przyznanych akcji nie uwzględniliśmy w obliczeniach.

Schemat 2. Mediana i średnia wynagrodzenia wypłacanego w gotówce w grupie porównawcze

Źródło: Opracowanie własne Sedlak & Sedlak na podstawie raportów rocznych wybranych spółek

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Z porównania wynika, że prezes potencjalnie powstałej spółki powinien dostać pensję w wysokości 5 097 245 PLN (jeżeli ustalimy ją na podstawie mediany w grupie porównawczej). To wynagrodzenie może wydawać się wysokie, jednak taka suma dałaby mu zaledwie 5 miejsce w rankingu wynagrodzeń menedżerów spółek notowanych na GPW w 2014 roku. Prezes paliwowego giganta znalazłby się za prezesami Comarch SA, TVN SA, PKOBP SA i Wawel SA, pomimo że nowopowstały podmiot byłby nieporównywalnie większy niż wymienione przedsiębiorstwa.

Podsumowanie

Fuzja PKN Orlen, PGNiG i Lotosu, jeżeli zaistnieje, będzie jednym z największych wydarzeń w historii polskiej gospodarki. PKN Orlen już w tym momencie jest największą spółką w Europie środkowo-wschodniej. Planowane przedsiębiorstwo będzie znacząco większe i będzie mogło śmiało konkurować pod względem przychodów z największymi firmami na świecie. Z tych powodów znalezienie menedżera, który będzie w stanie takim ‘gigantem’ zarządzać, może wiązać się z niemałym problemami.

Autor: Konrad Akowacz, Sedlak & Sedlak

Bibliografia:

 1. Raport Sedlak & Sedlak „Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW w 2014 roku
 2. Raporty roczne (za rok 2014) PKN Orlen SA, PGNiG SA oraz LOTOS SA
 3. Raporty roczne (za rok 2014) OMV, Statoil, Gas Natural, BG Group, Anadarko, Devon Energy, Marthon Petroleum, Valero Energy, Conoco Phillips, Halliburton

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

  Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  REKLAMA