REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalna stawka godzinowa – co warto wiedzieć?

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Minimalna stawka godzinowa – co warto wiedzieć? /Fot. Fotolia
Minimalna stawka godzinowa – co warto wiedzieć? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kogo obowiązuje minimalna stawka godzinowa? Jaka jest jej wysokość? Minimalna stawka godzinowa, to kwota netto, czy brutto? Czy kwota ta jest stała, czy na przestrzeni lat ma się zmieniać?

REKLAMA

Autopromocja

Minimalna stawka godzinowa

Minimalna stawka godzinowa to minimalna wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonywania zlecenia lub świadczenia usług, przysługująca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi.

Warto zatem zastanowić się teraz nad tym, kim są przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi. Mianowicie mowa tutaj o:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • osobach fizycznych wykonujących działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce, niezatrudniających pracowników lub niezawierająca umów ze zleceniobiorcami,

lub

 • osobach fizycznych niewykonujących działalności gospodarczej - przyjmujące zlecenie lub świadczące usługi na podstawie umowy zlecenie, na rzecz przedsiębiorcy albo innej jednostki organizacyjnej, w ramach prowadzonej przez te podmioty działalności.

Przez działalność gospodarczą należy rozumieć zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

W 2017 roku minimalna stawka godzinowa wynosi 13 zł. Minimalna stawka godzinowa nie jest stałą kwotą – będzie zmieniać się co roku z tego względu, że zależna jest od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W odniesieniu do 2017 roku znaczenie mają poniższe kwoty:

 • minimalne wynagrodzenie za pracę w 2016 r. wynosi 1850 zł,
 • minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. będzie na poziomie 2000 zł,
 • kwota od której liczymy minimalną stawkę godzinową 12 zł.

Minimalna stawka godzinowa wyliczana jest w następujący sposób:

 2000 zł /1850 zł *12 zł = 1,081*12 zł = 12,97, co po zaokrągleniu daje 13 zł.

Minimalna stawka godzinowa wynosząca 13 zł jest kwotą netto dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą, a dla innych osób jest to wartość brutto.

Za wypłacanie niższego niż 13 zł/h wynagrodzenia, można otrzymać karę od 1 000 do 30 000 zł.

Kogo dotyczy minimalna stawka godzinowa?

Minimalna stawka godzinowa obowiązuje:

 • osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce, niezatrudniające pracowników lub niezawierające umów ze zleceniobiorcami

oraz

 • osoby fizyczne niewykonująca działalności gospodarczej - przyjmujące zlecenie lub świadczące usługi na podstawie umowy zlecenie, na rzecz przedsiębiorców albo innych jednostek organizacyjnych, w ramach prowadzonej przez te podmioty działalności.

Jeżeli kilka osób przyjmuje zlecenie lub zobowiązuje się świadczyć usługi wspólnie, każdej z tych osób przysługuje wynagrodzenie w przeliczeniu na godzinę nie mniejsze niż 13 zł.

Stawka minimalna obowiązuje bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia: według stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej i przenieść prawa do tego wynagrodzenia na inną osobę.

Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej. Co więcej, w przypadku umów zawartych na czas dłuższy niż 1 miesiąc, wypłaty wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej należy dokonać przynajmniej raz w miesiącu (może zdarzyć się, że wynagrodzenie będzie wypłacane zaliczkowo).


Wykluczenia

Minimalnej stawki godzinowej nie stosujemy:

 • do osoby prowadzącej działalność gospodarczą zatrudniającej pracownika,
 • do osoby prowadzącej działalność gospodarczą, jeśli zawiera umowy zlecenie,
 • do osoby prowadzącej działalność gospodarczą w UE lub EOG,
 • do osoby prowadzącej działalność gospodarczą, jeśli usługa wykonywana jest na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności,
 • przy umowie zlecenie między dwoma osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności,
 • do umów o dzieło,
 • do umów agencyjnych,
 • umów zlecenie, gdy spełnione są łącznie takie warunki - o miejscu i czasie wykonania zlecenia decyduje zleceniobiorca i przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne,
 • umów dotyczących usług opiekuńczych i bytowych realizowanych poprzez prowadzenie rodzinnych domów pomocy,
 • przy umowach:
  • o pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej,
  • o utworzeniu rodziny zastępczej zawodowej lub rodzinnego domu dziecka,
  • w przedmiocie prowadzenia rodzinnego domu dziecka,
  • w przedmiocie pełnienia funkcji rodziny pomocowej,
  • w przedmiocie pełnienia funkcji dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego,
  • w przedmiocie pełnienia funkcji wychowawcy do pomocy w kierowaniu placówką opiekuńczo-wychowawczą typu rodzinnego, w przypadku gdy w tej placówce nie ma dyrektora
 • jeżeli ze względu na charakter sprawowanej opieki usługi są świadczone nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 1 doba,
 • umów dotyczących usług polegających na sprawowaniu opieki nad grupą osób lub osobami podczas wypoczynku lub wycieczek - gdy są świadczone nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 1 doba,
 • umów dotyczących usług opieki domowej nad osobą niepełnosprawną, przewlekle chorą lub w podeszłym wieku, gdy w związku z ich wykonaniem osoba świadcząca usługi:
  • zamieszkuje wspólnie z podopiecznym w jego mieszkaniu lub domu,
  • a ze względu na charakter sprawowanej opieki usługi są świadczone jednej osobie lub wspólnie zamieszkującej rodzinie nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 1 doba (wyjątek - placówki tego typu świadczące usługi 24h/dobę).

Potwierdzanie godzin

W przypadku umów zlecenie i umów o świadczenie usług przy których wykonywaniu obowiązuje minimalna stawka godzinowa, strony mają obowiązek określić w umowie sposób potwierdzania liczby godzin wykonywania danego zadania. Ustawodawca nie narzuca tego, która ze stron ewidencję godzin ma prowadzić. Jeśli nie zostanie to określone w umowie, to przyjmujący zlecenie lub świadczący usługę przedkłada w formie elektronicznej lub papierowej informacje o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.

Gdy umowa nie została sporządzona, to przed rozpoczęciem wykonywania zlecenia lub świadczenia usług, przedsiębiorca potwierdza wykonawcy ustalenia co do sposobu potwierdzania liczby godzin. W sytuacji, gdy kilka osób wykonuje zlecenie lub świadczy usługi wspólnie, to potwierdzanie liczby godzin następuje odrębnie dla każdej z osób.

Ustalenia odnośnie potwierdzania godzin nie mają zastosowania, gdy pracodawca - użytkownik korzysta z usług zleceniodawcy lub świadczącego usługi skierowanego do wykonywania zadań przez agencję pracy tymczasowej. Pracodawca - użytkownik jest zobowiązany prowadzić ewidencję liczby godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usług.

Autorka: Aneta Socha, InFakt

InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy.

inFakt zaprasza księgowych i przedsiębiorców na szkolenia o zmianach podatkowych w 2018 r.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA