reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Minimalna stawka godzinowa – co warto wiedzieć?

Minimalna stawka godzinowa – co warto wiedzieć?

Kogo obowiązuje minimalna stawka godzinowa? Jaka jest jej wysokość? Minimalna stawka godzinowa, to kwota netto, czy brutto? Czy kwota ta jest stała, czy na przestrzeni lat ma się zmieniać?

Minimalna stawka godzinowa

Minimalna stawka godzinowa to minimalna wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonywania zlecenia lub świadczenia usług, przysługująca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi.

Warto zatem zastanowić się teraz nad tym, kim są przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi. Mianowicie mowa tutaj o:

  • osobach fizycznych wykonujących działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce, niezatrudniających pracowników lub niezawierająca umów ze zleceniobiorcami,

lub

  • osobach fizycznych niewykonujących działalności gospodarczej - przyjmujące zlecenie lub świadczące usługi na podstawie umowy zlecenie, na rzecz przedsiębiorcy albo innej jednostki organizacyjnej, w ramach prowadzonej przez te podmioty działalności.

Przez działalność gospodarczą należy rozumieć zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

W 2017 roku minimalna stawka godzinowa wynosi 13 zł. Minimalna stawka godzinowa nie jest stałą kwotą – będzie zmieniać się co roku z tego względu, że zależna jest od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W odniesieniu do 2017 roku znaczenie mają poniższe kwoty:

  • minimalne wynagrodzenie za pracę w 2016 r. wynosi 1850 zł,
  • minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. będzie na poziomie 2000 zł,
  • kwota od której liczymy minimalną stawkę godzinową 12 zł.

Minimalna stawka godzinowa wyliczana jest w następujący sposób:

 2000 zł /1850 zł *12 zł = 1,081*12 zł = 12,97, co po zaokrągleniu daje 13 zł.

Minimalna stawka godzinowa wynosząca 13 zł jest kwotą netto dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą, a dla innych osób jest to wartość brutto.

Za wypłacanie niższego niż 13 zł/h wynagrodzenia, można otrzymać karę od 1 000 do 30 000 zł.

Kogo dotyczy minimalna stawka godzinowa?

Minimalna stawka godzinowa obowiązuje:

  • osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce, niezatrudniające pracowników lub niezawierające umów ze zleceniobiorcami

oraz

  • osoby fizyczne niewykonująca działalności gospodarczej - przyjmujące zlecenie lub świadczące usługi na podstawie umowy zlecenie, na rzecz przedsiębiorców albo innych jednostek organizacyjnych, w ramach prowadzonej przez te podmioty działalności.

Jeżeli kilka osób przyjmuje zlecenie lub zobowiązuje się świadczyć usługi wspólnie, każdej z tych osób przysługuje wynagrodzenie w przeliczeniu na godzinę nie mniejsze niż 13 zł.

Stawka minimalna obowiązuje bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia: według stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej i przenieść prawa do tego wynagrodzenia na inną osobę.

Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej. Co więcej, w przypadku umów zawartych na czas dłuższy niż 1 miesiąc, wypłaty wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej należy dokonać przynajmniej raz w miesiącu (może zdarzyć się, że wynagrodzenie będzie wypłacane zaliczkowo).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama