reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Jakie informacje musi podać pracodawca kandydatom do pracy

Jakie informacje musi podać pracodawca kandydatom do pracy

Chciałbym prosić o interpretację art. 24 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych, który wskazuje, że administrator danych osobowych jest zobowiązany m.in. poinformować osobę, od której dane otrzymuje, o podmiocie je przetwarzającym, celu ich przetwarzania, prawie do dostępu do nich i ich zmiany. Planowałem zacząć stosować ten przepis, zawierając wszystkie wskazane informacje w każdym ogłoszeniu rekrutacyjnym. Czy będzie to postępowanie prawidłowe? Czy jest to konieczne?

RADA

Pracodawca, pozyskując dane osobowe kandydatów do pracy, staje się administratorem tych danych. Powinien więc dopełnić obowiązków informacyjnych wobec kandydatów do pracy dotyczących przekazania informacji o podmiocie przetwarzającym dane osobowe, celu ich przetwarzania, prawie dostępu do nich, możliwości ich zmiany oraz dobrowolności albo obowiązku ich podania. Wszystkie te informacje mogą Państwo zamieścić w ogłoszeniu rekrutacyjnym.

UZASADNIENIE

Pracodawcy w zakresie, w jakim przetwarzają (gromadzą, przechowują) dane osobowe kandydatów do pracy, muszą spełnić wszystkie wymagania stawiane administratorom baz danych, z jednym wyjątkiem. Pracodawca nie musi zgłaszać takiego zbioru danych osobowych do rejestracji Głównemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych (art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie danych osobowych).

WAŻNE!

Przetwarzając dane osobowe kandydatów do pracy pracodawca staje się administratorem danych osobowych.

Jednym z obowiązków administratora danych osobowych jest obowiązek poinformowania kandydatów do pracy o okolicznościach wskazanych w art. 24 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych, tj. o:

• adresie siedziby i pełnej nazwie pracodawcy, a w przypadku, gdy administratorem danych (pracodawcą) jest osoba fizyczna - o miejscu jej zamieszkania oraz imieniu i nazwisku,

• celu zbierania danych oraz znanych w czasie udzielania informacji lub przewidywanych odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych,

• prawie dostępu do treści danych oraz możliwości ich poprawiania,

• dobrowolności albo obowiązku podania danych, a jeżeli taki obowiązek istnieje, o jego podstawie prawnej.

Kandydat na pracownika powinien zostać poinformowany o tych kwestiach najpóźniej w momencie przekazywania danych osobowych przyszłemu pracodawcy. W przypadku gdy jest wymagana zgoda kandydata na pracownika na przetwarzanie jego danych osobowych (przyszłemu pracodawcy podawane są dane inne, niż opisane w przepisach rangi ustawowej), pracodawca musi udzielić ww. informacji przed wyrażeniem przez pracownika zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Przepisy nie określają żadnej formy, w jakiej należy podać informacje zawarte w art. 24 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych. Można więc to zrobić w dowolnej formie, np. ustnie.

WAŻNE!

Obowiązek informacyjny administratora danych wynikający z art. 24 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych może zostać spełniony w dowolnej formie.

Jednak ze względów dowodowych wymagane informacje najlepiej przekazać w formie pisemnej. Udowodnienie, że obowiązek informacyjny z art. 24 ustawy o ochronie danych osobowych został spełniony, spoczywa na administratorze danych, czyli na pracodawcy. Pracodawca powinien sam wystąpić z inicjatywą przekazania kandydatom do pracy wymaganych informacji, a nie czekać np. na wniosek w tej sprawie rekrutowanej osoby.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama