REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie informacje musi podać pracodawca kandydatom do pracy

REKLAMA

Chciałbym prosić o interpretację art. 24 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych, który wskazuje, że administrator danych osobowych jest zobowiązany m.in. poinformować osobę, od której dane otrzymuje, o podmiocie je przetwarzającym, celu ich przetwarzania, prawie do dostępu do nich i ich zmiany. Planowałem zacząć stosować ten przepis, zawierając wszystkie wskazane informacje w każdym ogłoszeniu rekrutacyjnym. Czy będzie to postępowanie prawidłowe? Czy jest to konieczne?

RADA

Autopromocja

Pracodawca, pozyskując dane osobowe kandydatów do pracy, staje się administratorem tych danych. Powinien więc dopełnić obowiązków informacyjnych wobec kandydatów do pracy dotyczących przekazania informacji o podmiocie przetwarzającym dane osobowe, celu ich przetwarzania, prawie dostępu do nich, możliwości ich zmiany oraz dobrowolności albo obowiązku ich podania. Wszystkie te informacje mogą Państwo zamieścić w ogłoszeniu rekrutacyjnym.

UZASADNIENIE

Pracodawcy w zakresie, w jakim przetwarzają (gromadzą, przechowują) dane osobowe kandydatów do pracy, muszą spełnić wszystkie wymagania stawiane administratorom baz danych, z jednym wyjątkiem. Pracodawca nie musi zgłaszać takiego zbioru danych osobowych do rejestracji Głównemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych (art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie danych osobowych).

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przetwarzając dane osobowe kandydatów do pracy pracodawca staje się administratorem danych osobowych.

Jednym z obowiązków administratora danych osobowych jest obowiązek poinformowania kandydatów do pracy o okolicznościach wskazanych w art. 24 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych, tj. o:

• adresie siedziby i pełnej nazwie pracodawcy, a w przypadku, gdy administratorem danych (pracodawcą) jest osoba fizyczna - o miejscu jej zamieszkania oraz imieniu i nazwisku,

• celu zbierania danych oraz znanych w czasie udzielania informacji lub przewidywanych odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych,

• prawie dostępu do treści danych oraz możliwości ich poprawiania,

• dobrowolności albo obowiązku podania danych, a jeżeli taki obowiązek istnieje, o jego podstawie prawnej.

Kandydat na pracownika powinien zostać poinformowany o tych kwestiach najpóźniej w momencie przekazywania danych osobowych przyszłemu pracodawcy. W przypadku gdy jest wymagana zgoda kandydata na pracownika na przetwarzanie jego danych osobowych (przyszłemu pracodawcy podawane są dane inne, niż opisane w przepisach rangi ustawowej), pracodawca musi udzielić ww. informacji przed wyrażeniem przez pracownika zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Przepisy nie określają żadnej formy, w jakiej należy podać informacje zawarte w art. 24 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych. Można więc to zrobić w dowolnej formie, np. ustnie.

WAŻNE!

Obowiązek informacyjny administratora danych wynikający z art. 24 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych może zostać spełniony w dowolnej formie.

Jednak ze względów dowodowych wymagane informacje najlepiej przekazać w formie pisemnej. Udowodnienie, że obowiązek informacyjny z art. 24 ustawy o ochronie danych osobowych został spełniony, spoczywa na administratorze danych, czyli na pracodawcy. Pracodawca powinien sam wystąpić z inicjatywą przekazania kandydatom do pracy wymaganych informacji, a nie czekać np. na wniosek w tej sprawie rekrutowanej osoby.

 

Obowiązek informacyjny wynikający z art. 24 ustawy o ochronie danych osobowych może zostać spełniony na piśmie w następujący sposób:

Klauzula informacyjna dotycząca danych, które musi podać pracodawca kandydatom do pracy

Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.), informuję, że:

1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Alfa Beta sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, ul. Kolorowa 2, zwana dalej Spółką,

2) Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu rekrutacji pracownika na stanowisko - specjalista ds. marketingu i udostępniane pracownikom działu kadr Spółki,

3) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania,

4) podanie Spółce danych osobowych jest dobrowolne. Jednak niepodanie informacji wskazanych w art. 221 § 1 Kodeksu pracy, tj. imienia (imion) i nazwiska, imion rodziców, daty urodzenia, miejsca zamieszkania (adresu do korespondencji), wykształcenia, przebiegu dotychczasowego zatrudnienia przez kandydata do pracy spowoduje, że otrzymana oferta zatrudnienia nie będzie przez Spółkę rozpatrywana.

Odrębne podawanie przez pracodawcę potencjalnemu pracownikowi informacji wskazanych w art. 24 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych nie jest konieczne, gdy:

• potencjalny pracownik posiada wiedzę o tych danych (np. z treści ogłoszenia z ofertą zatrudnienia),

• przepis rangi ustawowej zezwala na przetwarzanie danych bez ujawniania faktycznego celu ich zbierania.

W pierwszym przypadku okoliczność posiadania informacji wynikających z art. 24 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych musi być stwierdzona w sposób obiektywny i sprawdzona, czy rzeczywiście wszystkie wymagane informacje są znane kandydatowi do pracy.

• art. 23, art. 24, art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).

Maurycy Organa

radca prawny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA