REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o pracę członka zarządu - czy łatwiej ją wypowiedzieć?

REKLAMA

Członek zarządu spółki kapitałowej sprawuje swój mandat z mocy samego powołania w skład zarządu (np. uchwałą rady nadzorczej, uchwałą zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy).

Prawa i obowiązki członka zarządu wynikają zaś z przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej „ksh”). Jednakże w większości przypadków, zwłaszcza w spółkach prowadzących rozwiniętą działalność operacyjną, członka zarządu ze spółką łączy dodatkowo stosunek umowny, określający szczegóły dotyczące jego zadań w ramach zarządzania spółką, oraz stanowiący podstawę otrzymywania przez członka zarządu wynagrodzenia. Tego rodzaju umowy mogą mieć różny charakter - w praktyce spotyka się zarówno umowy cywilnoprawne (tzw. kontrakty menedżerskie) jak i umowy o pracę.

Autopromocja

W tym kontekście warto zwrócić uwagę, że umowy o pracę charakteryzują się daleko idącą ochroną przed nieuzasadnionym lub niezgodnym z prawem zwolnieniem pracownika (wypowiedzeniem umowy o pracę). W przypadku zatrudnienia członka zarządu na podstawie umowy o pracę, zakończenie współpracy z członkiem zarządu - pracownikiem, może zatem potencjalnie stać się przyczyną sporu i powoływania się przez odwołanego zarządcę na naruszenie przepisów prawa pracy.

Zarówno przepisy o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i przepisy o spółce akcyjnej, przewidują możliwość swobodnego odwołania członka zarządu w każdym czasie (art. 203 §1 ksh, 370 §1 ksh). Jednocześnie jednak, przepisy te zastrzegają wyraźnie, że odwołanie nie pozbawia członka zarządu roszczeń ze stosunku pracy.

Istotne znaczenie ma zatem rozróżnienie odwołania członka zarządu z piastowanej przez niego funkcji (w sferze prawa handlowego), od rozwiązania stosunku pracy. Warto zwrócić uwagę, że organ uprawniony do odwołania członka zarządu w ramach stosunku korporacyjnego (np. rada nadzorcza, zgromadzenie wspólników), nie musi uzasadniać swojej decyzji i decyzja ta jest w zasadzie swobodna. Jeśli natomiast członek zarządu jest jednocześnie pracownikiem, to zgodnie z art. 30 §4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 1998 r., Nr 21, poz. 94 ze zm., dalej „kp”), w oświadczeniu pracodawcy (spółki) o wypowiedzeniu członkowi zarządu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie. Zasadność przyczyny wypowiedzenia podlega ocenie sądu pracy, który uznając, że wypowiedzenie jest nieuzasadnione, może w szczególności uwzględnić roszczenie o przywrócenie do pracy (art. 45 §1 kp). Wobec powyższego, wydawać by się mogło, że swoboda odwołania członka zarządu, nie da się pogodzić z ochroną przed nieuzasadnionym wypowiedzeniem, w sytuacji, gdy członek zarządu jest jednocześnie pracownikiem.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego, wypracowano jednak koncepcję, zgodnie z którą sam fakt odwołania członka zarządu, stanowi co do zasady uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę. Co więcej, w orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się także, że nawet gdy wypowiedzenie umowy o pracę członkowi zarządu można uznać za bezprawne, odwołany z funkcji członek zarządu, zatrudniony wcześniej na tym stanowisku na podstawie umowy o pracę, nie może być przywrócony do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Niewątpliwie zatem, w pewnym sensie, wypowiedzenie umowy o pracę członkowi zarządu może być łatwiejsze z punktu widzenia pracodawcy, niż wypowiedzenie umowy o pracę zwykłemu pracownikowi. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek wypowiedzenia umowy o pracę członkowi zarządu musi być oceniany indywidualnie. Może bowiem zdarzyć się również tak, że odwołanie członka zarządu nie będzie automatycznie uzasadniało wypowiedzenia mu umowy o pracę. Taka sytuacja może mieć miejsce np. wówczas, gdy pracownik zatrudniony jest na stanowisku, które nie jest integralnie związane z pełnieniem funkcji członka zarządu. W przypadku, gdy pracownik zatrudniony był np. na samodzielnym stanowisku menedżerskim (np. dyrektora finansowego), po czym został powołany do zarządu i funkcję tę pełnił niejako „ubocznie”, nie można przyjąć, aby był on zatrudniony na stanowisku członka zarządu. Odwołanie z zarządu w takiej sytuacji nie musi więc automatycznie uzasadniać zwolnienia z pracy. W podanym przykładzie nie należałoby także wykluczać zasadności roszczenia o przywrócenie do pracy.

Oprócz zagadnień związanych z podstawami i konsekwencjami wypowiedzenia umowy o pracę zawartej z członkiem zarządu, równie istotne są zagadnienia dotyczące sposobu dokonania takiego wypowiedzenia. Dopóki bowiem członek zarządu sprawuje swoją funkcję, w umowie między nim a spółką oraz w sporze z nim, spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników bądź walnego zgromadzenia (art. 210 §1 ksh, art. 379 §1 ksh). W orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwaliła się taka wykładnia powyższej zasady w kontekście wypowiadania umów o pracę, zgodnie z którą rada nadzorcza wówczas może wypowiedzieć członkowi zarządu umowę o pracę, gdy następuje to równocześnie z odwołaniem z funkcji członka zarządu.

Jeśli zaś rada nadzorcza równocześnie z odwołaniem członka zarządu nie wypowie mu umowy o pracę, w późniejszym czasie może tego dokonać tylko zarząd, jako organ uprawniony do reprezentacji spółki. Z chwilą bowiem odwołania członka zarządu z funkcji, przestaje być on członkiem zarządu i od tego momentu szczególna reguła reprezentacji spółki przez radę nadzorczą przestaje go dotyczyć. Względem odwołanego (byłego) członka zarządu, spółkę reprezentuje więc zarząd, nie zaś rada nadzorcza.

Jak wynika z powyższych rozważań, zagadnienia dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę członkowi zarządu są złożone z punktu widzenia prawnego. Przed podjęciem decyzji o odwołaniu członka zarządu i wypowiedzeniu mu umowy o pracę zawsze warto zatem dokładnie przeanalizować związane z tym uwarunkowania i wybrać optymalne rozwiązanie, tak aby ograniczyć ryzyko sporu pomiędzy spółką a byłym zarządcą.

Krzysztof Niepytalski

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

  Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

  Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

  Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  REKLAMA