REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szef – przyjaciel czy przełożony

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
Szef – przyjaciel czy przełożony
Szef – przyjaciel czy przełożony

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z najważniejszych cech, jakimi musi wykazać się dobry szef jest umiejętność podejmowania trudnych decyzji. Autorytet i zdolności przywódcze buduje się nie w oparciu o poklask pracowników, a na bazie racjonalnego i skutecznego działania. Przyjaźń z podwładnymi, niestety, często może przynosić efekt odwrotny do zamierzonego.

Przypomnijmy sobie naszych przyjaciół, a przede wszystkim pomyślmy, że właśnie w imię przyjaźni tolerujemy ich negatywne cechy. Nie obrażamy się kiedy przyjaciel spóźni się na spotkanie lub w ogóle o nim zapomni, tolerujemy jego dziwne zachowania, a wręcz traktujemy to jako coś zabawnego, wybaczamy potknięcia, pomyłki i nie pouczamy. Bierzemy jego całą osobowość z dobrodziejstwem inwentarza i nie narzekamy.

REKLAMA

Autopromocja

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

W życiu zawodowym trudno jest rozgraniczyć pracę od życia prywatnego, gdy jesteśmy w przyjacielskich stosunkach z podwładnymi. Nie twierdzę, iż to niemożliwie, ale trzeba widzieć w przyjacielu także swojego pracownika. Tego rodzaju relacje wymagają od obu stron dojrzałości i umiejętności zachowania równowagi w pracy. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza gdy przekazujemy zadania do wykonania, a następnie rozliczamy z nich i wyciągamy konsekwencje z popełnionych błędów. Szybko też znajdujemy się od krok od sytuacji, gdy przenosimy na grunt prywatny pretensje i nieporozumienia, które pojawiają się podczas wykonywania obowiązków służbowych. Zanim więc nawiążemy bardziej zażyłe stosunki z pracownikami, rozważamy dobre i złe strony przyjacielskich relacji w pracy.

Zdecydowanie pozytywną stroną przyjaźni z pracownikiem jest poczucie, że ma się w zespole lojalną osobę, która będzie dla nas wsparciem i dobrze doradzi w trudnej sytuacji. Taka świadomość sprawia, że jesteśmy bardziej odporni na stres i lepiej radzimy sobie w trudnych sytuacjach. To także większa radość z pracy i lepsze samopoczucie w środowisku firmowym.

Z kolei do negatywnych stron przyjaźni z pracownikiem należy postrzeganie takich relacji przez pozostałych pracowników. Bardzo prawdopodobne jest to, że nie unikniemy posądzeń o faworyzowanie przyjaciela, o zlecanie mu ciekawszych zadań i lepsze warunki pracy, a w tym i wyższe wynagrodzenie od pozostałych. A od tego już krok do spadku morale wśród zespołu i poczucia niesprawiedliwości, co przekłada się przecież na spadek zaangażowania pracowników, a tym samym i efektywność zespołu. Łatwo też możemy narazić przyjaciela na wykluczenie z relacji łączących pozostałych pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

W życiu zawodowym należy więc przyjąć złoty środek i wyraźnie rozgraniczyć przyjaźń od pracy zawodowej. Dzięki temu łatwiej nam będzie podejmować decyzje i delegować zadania i nie narazimy przyjaźni na karkołomną próbę charakterów na linii przełożony-podwładny. Są jednak sytuacje, w których szef powinien zachować się w pracy jak przyjaciel. Chodzi o wypadki losowe lub trudną osobistą sytuację pracownika. Współczucie, zrozumienie, chęć pomocy, czyli cechy przyjaźni pozwolą nie tylko pokonać trudności, ale pokażą cieplejsze, bardziej ludzkie oblicze szefa. Ale to są sytuacje wyjątkowe, a nie reguła.

Marek Jurkiewicz, General Manager infoPraca.

infoPraca to internetowa giełda pracy. Serwis jest platformą udostępniającą najnowocześniejsze narzędzia rekrutacji online, świadcząc efektywną pomoc i wsparcie w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy pracodawcami i osobami poszukującymi pracy. infoPraca stanowi część grupy kapitałowej Intercom, mogącej poszczycić się prawie dziesięcioletnim doświadczeniem w dziedzinie nowych technologii. W skład Grupy wchodzi ponad 25 spółek, m.in. Softonic.com, Emagister.com, SoloStocks.com, MailxMail.com, które najlepiej odzwierciedlają możliwości wszechstronnego i efektywnego rozwoju Grupy w różnych sektorach biznesu.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA