| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

W sytuacji kiedy pracownik otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę, pracodawca może również w tym samym czasie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Kodeks pracy nie precyzuje, kiedy dokładnie może to mieć miejsce.

W planach rządu zakładana jest nowelizacja tego przepisu. Na chwilę obecną można się w takich przypadkach powoływać na wyroki Sądu Najwyższego.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Jeśli jedna ze stron złoży drugiej oświadczenie o chęci rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, wówczas może mieć miejsce zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Dopuszczalne jest zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w sytuacji, gdy pracodawca wręczy pracownikowi takie oświadczenie o zwolnieniu ze świadczenia pracy, a pracownik takie oświadczenie podpisze.

W powyższej sytuacji pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za okres, kiedy jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, ale w każdej chwili do zakończenia okresu wypowiedzenia pracownik musi być do dyspozycji pracodawcy. Pracodawca może również w dowolnym momencie odwołać oświadczenie o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na podstawie art. 1671 kodeksu pracy zwolnienie jednostronne z obowiązku świadczenia pracy ma miejsce w momencie wysłania pracownika na urlop wypoczynkowy. W innych przypadkach oświadczenie jednostronne o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy musi wynikać z przepisów szczególnych.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy może mieć miejsce także wtedy, gdy pracodawca straci zaufanie do pracownika i nie chce, aby ten narażał jego firmę na straty, oraz w innych podobnych przypadkach.

Może też się zdarzyć, że pracownik nie będzie chciał podpisać oświadczenia o zwolnieniu ze świadczenia pracy. Wówczas pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy, jeżeli jest to zwolnienie dyscyplinarne (czyli gdy nastąpiło naruszenie obowiązków pracowniczych) lub zwolnienie mniej drastyczne (gdy pracodawca nie chce zastosować zwolnienia dyscyplinarnego, a miało miejsce naruszenie obowiązków pracowniczych). Może tak być również w przypadku, gdy zwolnienie wynika z powodu ekonomicznego, np. braku rentowności zajmowanego przez pracownika stanowiska pracy.

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, jednostronne oświadczenie o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy musi być poparte ochroną konkretnych interesów pracodawcy.

Pracodawca musi pamiętać, że jeśli wręczy pracownikowi oświadczenie o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy, to już później nie może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy. W takim przypadku po zakończeniu okresu wypowiedzenia pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Należy również pamiętać, że urlop wypoczynkowy przysługuje tylko takiemu pracownikowi, który świadczy pracę i jest to zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Aneta Sobkowicz– ifirma.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EurActiv.pl

Portal informacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »