reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

W sytuacji kiedy pracownik otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę, pracodawca może również w tym samym czasie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Kodeks pracy nie precyzuje, kiedy dokładnie może to mieć miejsce.

W planach rządu zakładana jest nowelizacja tego przepisu. Na chwilę obecną można się w takich przypadkach powoływać na wyroki Sądu Najwyższego.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Jeśli jedna ze stron złoży drugiej oświadczenie o chęci rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, wówczas może mieć miejsce zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Dopuszczalne jest zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w sytuacji, gdy pracodawca wręczy pracownikowi takie oświadczenie o zwolnieniu ze świadczenia pracy, a pracownik takie oświadczenie podpisze.

W powyższej sytuacji pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za okres, kiedy jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, ale w każdej chwili do zakończenia okresu wypowiedzenia pracownik musi być do dyspozycji pracodawcy. Pracodawca może również w dowolnym momencie odwołać oświadczenie o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na podstawie art. 1671 kodeksu pracy zwolnienie jednostronne z obowiązku świadczenia pracy ma miejsce w momencie wysłania pracownika na urlop wypoczynkowy. W innych przypadkach oświadczenie jednostronne o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy musi wynikać z przepisów szczególnych.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy może mieć miejsce także wtedy, gdy pracodawca straci zaufanie do pracownika i nie chce, aby ten narażał jego firmę na straty, oraz w innych podobnych przypadkach.

Może też się zdarzyć, że pracownik nie będzie chciał podpisać oświadczenia o zwolnieniu ze świadczenia pracy. Wówczas pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy, jeżeli jest to zwolnienie dyscyplinarne (czyli gdy nastąpiło naruszenie obowiązków pracowniczych) lub zwolnienie mniej drastyczne (gdy pracodawca nie chce zastosować zwolnienia dyscyplinarnego, a miało miejsce naruszenie obowiązków pracowniczych). Może tak być również w przypadku, gdy zwolnienie wynika z powodu ekonomicznego, np. braku rentowności zajmowanego przez pracownika stanowiska pracy.

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, jednostronne oświadczenie o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy musi być poparte ochroną konkretnych interesów pracodawcy.

Pracodawca musi pamiętać, że jeśli wręczy pracownikowi oświadczenie o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy, to już później nie może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy. W takim przypadku po zakończeniu okresu wypowiedzenia pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Należy również pamiętać, że urlop wypoczynkowy przysługuje tylko takiemu pracownikowi, który świadczy pracę i jest to zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Aneta Sobkowicz– ifirma.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama