Praca na zastępstwo
REKLAMA
REKLAMA
Praca na zastępstwo, czyli jaka?
Z pracą na zastępstwo najczęściej ma się do czynienia wówczas, kiedy trzeba zastąpić osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich, urlopie macierzyńskim czy wychowawczym. Służy to zachowaniu ciągłości funkcjonowania firmy. Z tego samego powodu proponowana jest także w okresach wyjazdów urlopowych. Rozważając podjęcie pracy na zastępstwo, trzeba zdawać sobie sprawę, że okres jej trwania odpowiada okresowi nieobecności pracownika, którego się zastępuje. Jego powrót oznacza, że rozwiązuje się automatycznie zastępczy stosunek pracy. Może to zatem nastąpić także wcześniej lub później, zależnie od okoliczności.
REKLAMA
Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)
Nadchodzi lato
Od czerwca do września trwa okres wyjazdów urlopowych, z reguły trwających ok. 2 tygodni. To sprawia, że już teraz niektórzy pracodawcy intensywnie szukają osób, które przejmą obowiązki „wakacjuszy". Na oferty mogą liczyć wykonujący prace proste i te wymagające specjalistycznych kwalifikacji, np. księgowi. Tym samym można liczyć na przyzwoite wynagrodzenie. Dla tych, którzy dopiero wkraczają na ścieżkę kariery, nie do przecenienia będzie zdobywanie nowego doświadczenia. Do zyskania mają bardzo dużo. Nowe umiejętności, poznanie zasad funkcjonowania danej firmy, branży, a co za tym idzie – zweryfikowanie, czy właśnie w takiej dziedzinie planują przyszłość.
Szansa na przyszłość
Z pozoru praca na zastępstwo może wydawać się nieatrakcyjna, gdyż nie daje poczucia bezpieczeństwa i nie gwarantuje ciągłości pracy. Jeśli jednak potraktuje się ją jako szansę na zdobycie nowych umiejętności, to jej obraz wygląda inaczej. Dla pracodawców niesie jeszcze inne korzyści. Odpowiednie jej planowanie pozwala zredukować koszty związane z zastępstwami – dodatkowe wynagrodzenia, przeszkolenia, wydajność, proces rekrutacji – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor serwisu InfoPraca.pl.
Co więcej, w sytuacji, kiedy firmy z coraz większej ilości branż mają kłopot ze znalezieniem odpowiednich pracowników, po zakończeniu współpracy opartej na zastępstwie (przy założeniu, że przebiegała harmonijnie), jest całkiem prawdopodobne, że pracodawca złoży ofertę przedłużenia współpracy na innych zasadach – w pełnym wymiarze godzin lub w innej formie dogodnej dla pracownika.
Dane z rynku
Z danych serwisu InfoPraca.pl wynika, że najwięcej ofert pracy na zastępstwo pojawia się w branżach: produkcja, obsługa klienta, instalacyjna/utrzymanie/serwis, a także centra usług wspólnych (SSC), sprzedaż, administracja, stanowiska asystenckie oraz księgowe. Swoje podwoje otwierają również firmy z innych branż, w tym te, na których kandydatom szczególnie zależy. Dobrze jest przemyśleć swoje kompetencje, zastanowić się, jak je wykorzystać, jakie zdobyć nowe, co okaże się przydatne dla firmy i taką ofertę wysłać. Taka postawa dobrze świadczy o kandydacie – pokazuje jego determinację i przedsiębiorczość. To sygnał dla pracodawcy, że kandydat wykazuje się zaangażowaniem, czyli że poważnie będzie podchodził do wykonywania obowiązków – mówi Marek Jurkiewicz.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat