| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Jak księgować szkody w majątku objętym ubezpieczeniem

Jak księgować szkody w majątku objętym ubezpieczeniem

Klasyfikacja w księgach rachunkowych poniesionych szkód w składnikach majątku objętych ubezpieczeniem i otrzymanych odszkodowań od zakładu ubezpieczeń zależy od charakteru zdarzenia, które było przyczyną powstania szkody.

Zgodnie z zasadą ostrożności, w wyniku finansowym, bez względu na jego wysokość, należy uwzględnić: wyłącznie niewątpliwe pozostałe przychody operacyjne i zyski nadzwyczajne, wszystkie poniesione pozostałe koszty operacyjne i straty nadzwyczajne.

Typy odszkodowań

Należy pamiętać, że w księgach rachunkowych wartość przychodów i związanych z nimi kosztów, jak też zysków i strat nadzwyczajnych ustala się oddzielnie. Oznacza to, iż poszczególne operacje związane z rozliczaniem szkód muszą być ewidencjonowane w księgach rachunkowych w taki sposób, aby możliwe było wykazanie w rachunku zysków i strat pełnej wysokości poniesionych przez jednostkę w okresie sprawozdawczym pozostałych kosztów operacyjnych oraz strat nadzwyczajnych, jak również otrzymanych odszkodowań zaliczanych do pozostałych przychodów operacyjnych lub zysków nadzwyczajnych.

Jeżeli przyczyną powstania szkody było zdarzenie nadzwyczajne - to wydatki poniesione w związku z likwidacją szkody zalicza się do strat nadzwyczajnych. Odszkodowania natomiast otrzymane od zakładu ubezpieczeń zaliczane są do zysków nadzwyczajnych. Jeśli szkoda powstała na skutek zdarzenia pośrednio związanego z działalnością operacyjną jednostki, mieszczącego się w granicach ogólnego ryzyka gospodarowania - to wydatki poniesione w związku z likwidacją szkody zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych. Odszkodowania natomiast otrzymane od zakładu ubezpieczeń zaliczane są do pozostałych przychodów operacyjnych.

Księgowanie bezpośrednie

Ewidencja rozliczenia szkody z ubezpieczycielem powinna być prowadzona za pośrednictwem konta „Pozostałe rozrachunki”. W ewidencji szczegółowej należy wyodrębnić konta: „Rozliczenie szkód” oraz „Rozrachunki z ubezpieczycielem”.

Jeżeli szkoda została poniesiona w jednym okresie sprawozdawczym, a decyzja przyznająca odszkodowanie podjęta została w następnym, to poszkodowany może rozliczyć przyznane odszkodowanie na podstawie noty obciążeniowej wystawionej firmie ubezpieczeniowej, następująco: Wn konto „Pozostałe rozrachunki” (analitycznie: Konto firmy ubezpieczeniowej) / Ma konto „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”.

Należy też pamiętać, że wnioskowane odszkodowanie można zarachować bezpośrednio do pozostałych przychodów operacyjnych lub zysków nadzwyczajnych, gdy: kwoty roszczeń odszkodowania są akceptowane przez strony, uzyskanie odszkodowania od zakładu ubezpieczeń nie budzi żadnych wątpliwości, decyzja o przyznaniu odszkodowania wpłynęła przed zamknięciem ksiąg rachunkowych za okres, w którym poniesiono szkodę.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Przykład


BARBARA KOŁODZIEJ

ksiegowosc@infor.pl


PODSTAWA PRAWNA

= Art. 6-7 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »