| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Jak opodatkowani są rolnicy ryczałtowi

Jak opodatkowani są rolnicy ryczałtowi

Co do zasady rolnicy ryczałtowi podlegają zwolnieniu z VAT. Przysługuje im jednak ryczałtowy zwrot VAT. Ponadto są oni zwolnieni z wielu obowiązków, jakie spoczywają na podatnikach tego podatku.


Zgodnie z zasadą określoną w ustawie o podatku od towarów i usług, status rolnika ryczałtowego może uzyskać każdy rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Podmiot taki dokonując sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej produkcji jest zwolniony z obowiązku:

• faktur,

• prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów towarów i usług,

• rejestracji sprzedaży z użyciem kas rejestracyjnych,

• składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych dla podatku VAT,

• dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w urzędzie skarbowym.

Należy jednak pamiętać, iż rolnicy ryczałtowi nie są zwolnieni z obowiązku posiadania numeru identyfikacji podatkowej.

Przepisy ustawy, określają, że, co do zasady, zryczałtowany zwrot VAT dla rolników ryczałtowych polega na tym, że kwota ryczałtu jest wypłacana rolnikowi przez nabywcę produktów rolnych.

Podatnik VAT czynny, który nabywa produkty rolne od rolnika ryczałtowego, zobowiązany jest do wystawienia faktury dokumentującej nabycie tych produktów. Jest to Faktura VAT RR. Dokument ten należy wystawić w dwóch egzemplarzach. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy (rolnikowi), kopię natomiast zatrzymuje sobie jej wystawca, czyli nabywca. Ryczałtowy zwrot podatku wynosi 5 proc. wartości netto faktury. Wartość ta jest więc doliczona do ceny netto sprzedaży. Faktyczny ciężar tego podatku spoczywa zatem na nabywcy towarów od rolnika, jednakże w swoim rozliczeniu podatku może sobie tę kwotę odliczyć.

WYSOKOŚĆ ZWROTU PODATKU

Stawka zryczałtowego zwrotu VAT dla rolnika ryczałtowanego wynosi 5 proc.

Konieczne jest zwrócenie uwagi, iż rolnik ryczałtowy zobowiązany jest do przechowywania otrzymanych od nabywców swoich towarów lub usług faktur VAT RR. Rolnik ryczałtowy jest obowiązany przechowywać otrzymane od nabywców faktury VAT RR przez okres pięciu lat, licząc od końca roku, w którym faktura została wystawiona. Zatem, jeśli faktura VAT RR została wystawiona w sierpniu 2007 r., to obowiązkowy okres jej przechowywania skończy się 31 grudnia 2012 r.

Rolnicy ryczałtowi dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, którzy są zwolnieni od podatku VAT, mogą zrezygnować z tego zwolnienia. Jednakże może to nastąpić dopiero po równoczesnym spełnieniu następujących warunków:

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK