| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Przepisy nowej ustawy o grach hazardowych (część I)

Przepisy nowej ustawy o grach hazardowych (część I)

Z dniem 1 stycznia 2010 roku weszła w życie ustawa z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540). Akt ten określa warunki urządzania i zasady prowadzenia działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach. Kancelaria Prawna M. Szulikowski i Partnerzy poniżej przedstawia część I uwag na temat przepisów nowej ustawy, przy czym należy zaznaczyć, iż w najbliższych publikacjach dotyczących tej tematyki skoncentrujemy się na zmianach wprowadzonych w zakresie gier losowych, gdyż ta tematyka bywa zwykle pomijana w kontekście rozważań nad nową ustawą, a to zazwyczaj z nimi większość osób ma kontakt w codziennym życiu.

Rozważania na temat nowej ustawy należy zacząć od zdefiniowania gier losowych. Są to gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, do których ustawa zalicza: gry liczbowe (w tym gra liczbowa keno), loterie pieniężne, gry telebingo, loterie fantowe, gry cylindryczne, gry w karty, gry w kości, gry bingo pieniężne oraz fantowe, loterie promocyjne oraz loterie audioteksowe.

Nowe przepisy zawierają definicje wszystkich gier, modyfikując niektóre z nich w stosunku do przepisów wcześniej obowiązującej ustawy o grach i zakładach wzajemnych. W razie ewentualnych wątpliwości, minister właściwy do spraw finansów publicznych rozstrzyga, w drodze decyzji, czy gra lub zakład są grą losową, zakładem wzajemnym czy grą na automacie w rozumieniu ustawy. Warto podkreślić wyodrębnienie grupy gier keno w ramach definicji gier liczbowych, co dotychczas budziło spore wątpliwości z uwagi na różnice w zasadach urządzania tych gier. Keno jest grą liczbową, w której wygraną uzyskuje się przez prawidłowe wytypowanie liczb, a wysokość wygranych stanowi iloczyn wpłaconej stawki i mnożnika ustalonego dla poszczególnych stopni wygranych.

Warto dodać, iż nową ustawą dostosowano przepisy do istniejących i wykorzystywanych rozwiązań technicznych m. in. przez wprowadzenie w definicji loterii audioteksowej możliwości uczestnictwa w niej również przez wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych (SMS) z użyciem publicznej sieci telekomunikacyjnej. Dotychczas, jak wynikało z poprzednio obowiązujących przepisów, uczestnictwo w loterii audioteksowej możliwe było jedynie przez odpłatne połączenie telefoniczne.

W nowych przepisach zmodyfikowano również definicję zakładów wzajemnych przez wskazanie, że są to zakłady o wygrane pieniężne lub rzeczowe. Dotychczas obowiązująca definicja wskazywała, że zakładami wzajemnymi są zakłady o wygrane pieniężne i była ona niewystarczająca, czego skutkiem były próby organizacji takich zakładów o wygrane rzeczowe bez zezwolenia.

Zgodnie z przepisami ustawy, prowadzenie działalności w zakresie gier liczbowych, loterii pieniężnych i gry telebingo stanowi monopol państwa. Wykonywanie monopolu państwa należy do ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa, który w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych tworzy w tym celu jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK