| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Kontrola Skarbowa w firmie - jak się do niej przygotować i co grozi firmie? 10 praw przedsiębiorcy.

Kontrola Skarbowa w firmie - jak się do niej przygotować i co grozi firmie? 10 praw przedsiębiorcy.

Każdy przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że prowadzona przez niego działalność gospodarcza może stać się obiektem zainteresowania ze strony organów kontroli skarbowej. Fiskus ma zawsze prawo skontrolować, czy prawidłowo płacimy podatki. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że ustawa z dnia 28 września 1991roku (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 8, poz. 65 z późn. zm.) o kontroli skarbowej nakłada na podatnika nie tylko obowiązki, ale przyznaje mu także określone prawa. Warto więc znać swoje prawa, żeby odpowiednio się do niej przygotować.

Kontrola skarbowa co do zasady prowadzona jest zgodnie z planami kontroli tworzonymi przed dyrektorów urzędów kontroli skarbowych i Głównego Inspektora Kontroli Skarbowej. Znalezienie się przedsiębiorcy na liście planowanych kontroli skarbowych nie oznacza jeszcze w żadnym razie, że podejmowane przez niego czynności wzbudziły podejrzenia organów skarbowych; wybieranie podatników objętych planem kontroli na dany rok ma bowiem charakter losowy, niemniej uwzględniający zadania i zagadnienia będące aktualnie w kręgu szczególnego zainteresowania kontroli skarbowej, które corocznie są publikowane przez Ministerstwo Finansów.

Niemniej, warto też zaznaczyć, że organy kontrolne mogą - w przypadku uzyskania odpowiednich informacji lub materiałów - wszcząć kontrole skarbowe także u podatników spoza listy podmiotów przewidzianych do kontroli w danym roku. W szczególnych przypadkach (uzasadnionych faktycznymi okolicznościami wskazującymi na konieczność natychmiastowego podjęcia działań) kontrola taka może być wszczęta nawet bez wcześniejszego powiadomienia przedsiębiorcy.

Zakres kontroli skarbowej jest bardzo szeroki, niemniej u przedsiębiorców w zdecydowanej większości przypadków kontrola będzie polegała na sprawdzeniu rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości w sposobie obliczania oraz  wpłacania podatków stanowiących dochód budżetu państwa (a także innych należności pieniężnych budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych).


Prawa podatnika przy kontroli:

1) Kontrolujący musi się zapowiedzieć (poza sytuacją, gdy ze względu na obiektywne okoliczności kontrola podejmowana jest na tzw. Legitymację) - organ podatkowy ma obowiązek zawiadomić się o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej; kontrola może być wszczęta nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia przedsiębiorcy odpowiedniego zawiadomienia

2) Kontrolujący musi zawsze okazać legitymację służbową.

3) Kontroli nie powinna podlegać sprawa, która była już kontrolowana oraz która została już rozstrzygnięta decyzją ostateczną.

4) Kontrolujący nie mogą  wykraczać poza przedmiot kontroli. Kontrolujący nie mają prawa kontrolować innego podatku lub okresu rozliczeniowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK