| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Czy od każdego pełnomocnictwa jest opłata

Czy od każdego pełnomocnictwa jest opłata

Czy, udzielając pełnomocnictwa członkowi rodziny (np. żonie) w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, mogę uniknąć płacenia obciążeń na rzecz fiskusa bądź ZUS-u?


TOMASZ OŚKO

adwokat w Kancelarii Connexus

Nie

Od pełnomocnictwa na rzecz członka rodziny nie należy opłacać opłaty na rzecz fiskusa czy ZUS.

Instytucja pełnomocnictwa została uregulowana w kodeksie cywilnym. Pełnomocnictwo polega na udzieleniu uprawnienia osobie fizycznej lub prawnej do dokonania czynności w imieniu i na rzecz mocodawcy. Czynność prawna dokonana przez pełnomocnika pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.

Udzielenie pełnomocnictwa jest jednostronną czynność prawną mocodawcy, która określa zakres uprawnień przedstawiciela. Mocodawca może ustanowić pełnomocnika, bez istnienia jakiejkolwiek dodatkowej umowy pomiędzy nim a pełnomocnikiem, z której wynikałaby potrzeba posługiwania się przedstawicielem. Pełnomocnictwo opiera się w głównej mierze na zaufaniu.

Odpowiadając na pytanie, należy stwierdzić, że udzielenie samego pełnomocnictwa członkowi rodziny nie wiąże się dla mocodawcy z ponoszeniem obciążeń na rzecz wymienionych w pytaniu instytucji. Obciążenia pojawią się natomiast w przypadku zawarcia z pełnomocnikiem umowy, np. umowy zlecenia lub podobnej. Rozważając kwestię ryzyka gospodarczego i odpowiedzialności przedsiębiorcy, warto zastanowić się, czy udzielenie pełnomocnictwa żonie jest trafnym rozwiązaniem. Należy zauważyć, że przedsiębiorstwo prowadzone przez męża stanowi składnik majątku wspólnego małżonków, którzy nie znieśli ustroju wspólności majątkowej. Żona, na mocy postanowień kodeksu rodzinnego, wspólnie z mężem może zarządzać całym majątkiem. I nie ma potrzeby dodatkowego zatrudniania żony w przedsiębiorstwie. Nie należy jednak wykluczyć, że takie zaangażowanie małżonki w sprawy firmowe, dodatkowo wzmocnione uprawnieniami wynikającymi z pełnomocnictwa, będzie stwarzało silniejsze podstawy odpowiedzialności za długi przedsiębiorstwa całym majątkiem małżonków.

Inni, poza żoną, członkowie rodziny będą mogli zarządzać i kierować przedsiębiorstwem na podstawie umowy zlecenia lub umowy o pracę.

(EM)

PODSTAWA PRAWNA

Art. 98-109 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

HILLS LTS

HILLS Legal & Tax Solutions S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »