| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Czy zakład zagraniczny rozlicza podatki w Polsce

Czy zakład zagraniczny rozlicza podatki w Polsce

Jestem właścicielem duńskiej firmy. Zamierzam otworzyć zakład tej firmy w Polsce. Czy w Polsce będę musiał płacić podatki?


MICHAŁ ZDYB

ekspert podatkowy

Tak

Jeśli w wyniku prowadzenia przez zagranicznego przedsiębiorcę działalności gospodarczej na terytorium Polski dojdzie do powstania zakładu tego przedsiębiorcy w Polsce, to w naszym kraju będzie zobowiązany ten przedsiębiorca rozliczać się z podatku od zysków tego zakładu.

Od 1 stycznia 2007 r. ustawy o podatkach dochodowych precyzują, kiedy taki zakład powstaje, jakie zyski powinny być mu przypisanie i w jaki sposób należy te zyski opodatkować w Polsce. Zgodnie z art. 5a pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 4a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za zakład zagranicznego przedsiębiorcy w Polsce zostanie uznana:

1) stała placówka, poprzez którą podmiot mający miejsce zamieszkania (w przypadku osób prawnych - siedzibę lub zarząd) na terytorium jednego państwa wykonuje całkowicie lub częściowo działalność na terytorium innego państwa, a w szczególności oddział, przedstawicielstwo,

2) biuro, fabrykę, warsztat albo miejsce wydobywania bogactw naturalnych,

3) plac budowy, budowa, montaż lub instalacja, prowadzone na terytorium jednego państwa przez podmiot mający miejsce zamieszkania (siedzibę lub zarząd) na terytorium innego państwa,

4) osoba, która w imieniu i na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania (siedzibę lub zarząd) na terytorium jednego państwa działa na terytorium innego państwa, jeżeli osoba ta ma pełnomocnictwo do zawierania w jego imieniu umów i pełnomocnictwo to faktycznie wykonuje,

- chyba że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska, stanowi inaczej.

Od 1 stycznia 2007 r. wraz z wejściem w życie nowelizacji obu ustaw o podatkach dochodowych zyski osiągane przez zakład zagranicznego przedsiębiorcy położony na terytorium Polski ustala się, co do zasady, według takich samych reguł, jakie mają zastosowanie do wszystkich podatników opłacających podatki w Polsce na zasadzie nieograniczonego obowiązku podatkowego. Dodatkowo w odniesieniu do transakcji realizowanych przez zakład zagranicznego przedsiębiorcy w Polsce od początku 2007 roku wprowadzono również obowiązek przygotowywania dokumentacji cen transferowych, jeżeli oczywiście spełnione są warunki nakładające ten obowiązek. Jeżeli polski zakład zagranicznego przedsiębiorcy będzie otrzymywał przychody, które zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, to takie dochody będą podlegać opodatkowaniu. Jednocześnie zakład będzie uprawniony do pomniejszenia powyższych dochodów o kwotę związanych z nimi kosztów uzyskania przychodu. Powyższe nie ma jednak zastosowania w odniesieniu do dywidend.

Oprac. EM

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dyja

Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »