REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieodpłatne świadczenia z okazji świąt

Joanna Dmowska
Joanna Dmowska
Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących podatku VAT, redaktor naczelna Biuletynu VAT, autorka licznych publikacji w czasopismach branżowych oraz kilkunastu specjalistycznych wydawnictw książkowych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, kiedy organizacje pożytku publicznego przekazują nieodpłatnie towary czy organizują inne formy nieodpłatnej pomocy potrzebującym, np. spotkania opłatkowe. Czynności te mogą wywoływać skutki w rozliczeniu VAT.

Joanna Dmowska

Autopromocja

Szczególnie w okresie przedświątecznym organizowane są różnego rodzaju zbiórki artykułów żywnościowych, ubrań czy prezentów dla dzieci, które następnie są im przekazane. Należy w tym przypadku rozróżnić następujące sytuacje:

• organizacja przekazuje towary, które otrzymała od swoich sponsorów lub ze zbiórek publicznych,

• organizacja przekazuje towary, które zakupiła za pieniądze zebrane w trakcie zbiórek publicznych z przeznaczeniem na ten cel,

• organizacja przekazuje towary, które zakupiła za pieniądze, które nie zostały zebrane w trakcie zbiórek publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Darowizny towarów

Według organów podatkowych o tym, czy darmowe przekazanie stanowi dostawę towarów, a tym samym podlega opodatkowaniu VAT, decyduje fakt, czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Dlatego należy odpowiedzieć, kiedy w przypadku darmowego przekazywania towarów organizacji nie przysługuje prawo do odliczenia VAT. Podstawowa zasada, wyrażona w art. 86 ustawy o VAT (dalej: ustawa), mówi, że prawo do odliczenia przysługuje, gdy zakupy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jeżeli przysługuje prawo do odliczenia, to czynność podlega VAT, ale może być z niego zwolniona gdy jest dokonywana przez organizacje pożytku publicznego, jeżeli towary te zostały nabyte przez te organizacje:

• jako darowizny rzeczowe pochodzące ze zbiórek publicznych, o których mowa w ustawie z 15 marca 1933 r. o zbiórkach publicznych,

• za środki pieniężne pozyskane ze zbiórek publicznych.

Zwolnienie nie dotyczy towarów, które są wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi.

Dlatego należy rozważyć następujące sytuacje:

1) gdy organizacja pożytku publicznego korzysta ze zwolnienia z VAT i nie jest czynnym podatnikiem,

2) gdy organizacja pożytku publicznego nie korzysta ze zwolnienia z VAT i jest czynnym podatnikiem VAT.

Ad 1. W takim przypadku prawo do odliczenia nie przysługuje, ponieważ dokonane zakupy będą służyły działalności zwolnionej z VAT, niezależnie od tego, czy towary pochodzą ze zbiórek publicznych. Przekazanie takich towarów nie podlega VAT i należy dokumentować, dla celów rozliczeń VAT, wyłącznie dowodami księgowymi lub protokołem przekazania towarów. Wartości przekazywanych towarów nie bierze się pod uwagę, ustalając limit zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów.

Ad 2. W tym przypadku, gdy organizacja będzie przekazywać towary, które pochodziły ze zbiórek publicznych lub innych darowizn, prawo do odliczenia nie przysługuje. Wynika to wprost z art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy, gdzie stwierdzono, że prawo do odliczenia nie przysługuje od towarów, których nabycie nastąpiło w wyniku darowizny. Zasada ta nie będzie miała zastosowania, gdy towary zostały nabyte w wyniku importu towarów. W takim przypadku nabywca może odliczyć VAT od importu towarów (patrz wyrok NSA z 27 maja 2002 r., sygn. akt FPS 4/02).

Należy się zastanowić, co dzieje się w przypadku, gdy towary zostały zakupione przez organizacje za środki pieniężne pozyskane w wyniku darowizn. Czy ten przepis będzie miał zastosowanie? Na to pytanie należy odpowiedzieć przecząco, ponieważ przepis ten ma zastosowanie tylko do darowizny towarów, a nie środków, za które dokonywane są zakupy. Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie z 8 września 2005 r. Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu, nr PP/406-57/KR/05: Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela więc pogląd podatnika i uznaje, że w obydwu przypadkach, a więc od zakupów finansowanych z dotacji i darowizn, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT.

Prawo do odliczenia nie będzie jednak przysługiwało, gdy zakupiono towary, za które zapłacono pieniędzmi pochodzącymi ze zbiórek publicznych, ponieważ taka dostawa korzystałaby ze zwolnienia z VAT. Natomiast prawo do odliczenia przysługuje, gdy jest związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Przekazania takich towarów nie wykazujemy w deklaracji i nie odliczamy VAT od ich nabycia.

Oznacza to, że przekazanie towarów zakupionych za środki niepochodzące ze zbiórek publicznych będzie podlegać opodatkowaniu, ponieważ przysługuje prawo do odliczenia VAT. W takim przypadku przekazywane towary dokumentujemy fakturą wewnętrzną i rozliczamy VAT w deklaracji VAT-7 według stawek krajowych.

Uwaga!

Jedynym wyjątkiem będzie sytuacja, gdy przekazywane towary będzie można zaliczyć do prezentów o małej wartości. Od 1 stycznia 2008 r. definicja prezentów o małej wartości ulega zmianie. Jednak do tych, które będą podlegać opodatkowaniu w grudniu br., należy stosować dotychczasowe zasady.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Gdy prowadzimy ewidencję osób obdarowanych, to po 1 stycznia 2008 r. będziemy mogli stosować definicję w wersji dotychczas obowiązującej. Należy pamiętać, że ewidencja taka musi pozwalać na ustalenie tożsamości obdarowanych osób. Dlatego powinno się w niej znajdować przynajmniej imię i nazwisko oraz adres obdarowanego. Ewidencja taka może (lecz nie musi) zawierać również NIP czy PESEL obdarowanego. Nie jest zaś wymagany podpis osób obdarowanych.

Zmienił się natomiast przepis, który mówił o tym, jak ustalić wartość darowanych towarów, gdy nie prowadzono ewidencji osób obdarowanych. Do tej pory była to cena nabycia, którą należało rozumieć jako cenę netto nabywanych przez organizację towarów.

Od nowego roku będzie to wartość rynkowa (pisaliśmy o tym w RNP nr 11/2007). Obecnie brak jest oficjalnych interpretacji, które mówiłyby, jak rozumieć takie pojęcie.

Organizowanie spotkań wigilijnych

Częstą formą pomocy jest organizacja spotkań z okazji Wigilii, spotkań opłatkowych dla bezdomnych, samotnych, biednych itp., na których zaproszeni mogą się posilić. Gdy takie spotkanie jest przygotowywane przez organizację, której celem statutowym jest działalność charytatywna, to takie świadczenie nie będzie w ogóle podlegać opodatkowaniu VAT, a tym samym nie należy tej transakcji wykazywać w deklaracji VAT-7. Ponieważ według art. 8 ust. 2 ustawy, gdy nieodpłatne świadczenie usług:

• nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz

• podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części,

to takie świadczenie traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Gdy więc celem statutowym organizacji jest działalność charytatywna podatnika, to takie świadczenie będzie związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. A więc nie będzie można mówić o odpłatnym świadczeniu usług w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 2 ustawy.

Reasumując:

Darowizna towarów dokonywana przez organizacje, które są czynnymi podatnikami VAT, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdy przysługuje im prawo do odliczenia tego podatku i nie są to prezenty o małej wartości.

Podstawa prawna:

• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    REKLAMA