| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Usługi świadczenia dostępu do Internetu a VAT

Usługi świadczenia dostępu do Internetu a VAT

Czy czynności stowarzyszenia polegające na zapewnieniu swoim członkom dostępu do Internetu na warunkach określonych w statucie należy zakwalifikować do usług telekomunikacyjnych i opodatkować VAT?


Zapewnienie dostępu do Internetu członkom stowarzyszenia, którzy w zamian za to płacą składki członkowskie, stanowi świadczenie usług telekomunikacyjnych (lub elektronicznych) i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości podstawowej, tj. 22%.

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy działalność ta podlega podatkowi VAT, należy najpierw odpowiedzieć na pytanie, czy czynności stowarzyszenia polegające na zapewnieniu swoim członkom dostępu do Internetu na warunkach określonych w statucie (działalność wyłącznie statutowa) należy zakwalifikować do usług internetowych, a obrót z tytułu składek członkowskich opodatkować - czy potraktować jako usługi zwolnione od podatku jako usługi statutowe organizacji członkowskich.

Aby świadczenie usług można było uznać za odpłatne, musi istnieć jakieś wynagrodzenie za to świadczenie. W konsekwencji konieczne jest ustalenie, czy i w jakiej części wpłacane przez członków stowarzyszenia składki członkowskie stanowią wynagrodzenie za świadczone na ich rzecz usługi.

Przepisy ustawy o VAT są tu właściwie jednoznaczne. Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT). Jako odpłatne świadczenie usług traktuje się także wszelkie nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części (art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).

Zatem działając w ten sposób, stowarzyszenie świadczy swoim członkom usługę telekomunikacyjną (lub elektroniczną) opodatkowaną 22 proc. VAT. Składki członkowskie to w rzeczywistości opłaty za dostęp do Internetu.

Powyższe uwagi znajdują potwierdzenie w wyroku WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 3938/06), w którym skład orzekający stwierdził, że zapewnienie dostępu do Internetu członkom stowarzyszenia, z którymi zawierane są umowy, stanowi dostawę towaru i podlega opodatkowaniu VAT. W wyroku tym możemy również przeczytać, że opodatkowanie VAT dostępu do Internetu obowiązuje od 1 marca 2005 r. i ma zastosowanie do podatników (w tym do stowarzyszeń), którzy zapewniają dostęp do sieci. Skarżącym było stowarzyszenie, które w statucie określiło, że celem działania jest zapewnienie dostępu do Internetu jak najszerszej grupie odbiorców. Stowarzyszenie otrzymuje dostęp na podstawie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Następnie dostęp do sieci przekazuje odpłatnie członkom stowarzyszenia, którzy płacą składki członkowskie. Organy podatkowe uznały, że od 1 marca 2005 r. stowarzyszenie, działając w ten sposób, świadczy usługę opodatkowaną 22 proc. VAT, ponieważ pobierane składki to w rzeczywistości opłaty za dostęp do Internetu.

Podstawa prawna:

• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK