| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Co zrobić z kapitałem z aktualizacji, gdy środki trwałe, których ten kapitał dotyczy, zostały zlikwidowane

Co zrobić z kapitałem z aktualizacji, gdy środki trwałe, których ten kapitał dotyczy, zostały zlikwidowane

Prowadzę od niedawna księgowość spółki z o.o. W księgach widnieje saldo kapitału z aktualizacji środków trwałych w kwocie 10 253,80 zł. W wyniku przeprowadzonej w tym roku inwentaryzacji (inwentaryzacja środków trwałych przeprowadzana jest tu raz na 4 lata, ponieważ jest to teren zamknięty, strzeżony) stwierdziliśmy, że środki trwałe, których dotyczy kapitał z aktualizacji, są całkowicie umorzone, a niektóre sprzedane lub zlikwidowane. Czy i jak należy rozliczyć kapitał z aktualizacji? Jak go ewidencjonować i wykazywać po rozliczeniu - jako kapitał zapasowy czy rezerwowy?

Kapitały te (zapasowy i rezerwowy) są zazwyczaj tworzone z zysku, choć nie tylko. To kapitał zapasowy, a nie kapitał rezerwowy, powiększa kwoty niepochodzące z zysku, takie jak agio czy rozliczony kapitał z aktualizacji. Z kolei kapitał z dopłat akcjonariuszy (wspólników) ujmuje się nie jako kapitał zapasowy, lecz jako kapitał rezerwowy z dopłat wspólników (w myśl art. 36 ust. 2e ustawy o rachunkowości).

WAŻNE!

Analityczna ewidencja księgowa kapitału zapasowego i kapitałów rezerwowych powinna zapewniać informację dotyczącą zarówno pochodzenia kapitału, jak i możliwości podziału pomiędzy wspólników w przyszłości.

Zgodnie z brzmieniem art. 192 Kodeksu spółek handlowych kwota przeznaczona do podziału między wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitał zapasowy lub rezerwowy.

Wyłączone spod podziału są ustawowo wszystkie te kapitały, które nie powstały z zysku roku ostatniego lub z zysku lat ubiegłych. Wśród nich znajduje się m.in. tzw. agio, tworzone gdy udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, a nadwyżkę ceny objęcia udziału ponad jego wartość nominalną przelewa się do kapitału zapasowego (art. 154 § 3 k.s.h.). W spółkach akcyjnych ponadto na pokrycie straty tworzony jest (art. 396 k.s.h.) kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego. Dodatkowo z możliwości podziału mogą być wyłączone kapitały (pochodzące z zysku) zgodnie z postanowieniami aktu założycielskiego jednostki.

Niewątpliwie kapitał własny utworzony z aktualizacji środków trwałych, jako niepochodzący z zysku, wyłączony jest również spod podziału, co podkreśla się dodatkowo w art. 31 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Wyłączenie spod podziału jest aktualne również w sytuacji, gdy po sprzedaży czy likwidacji środka trwałego kapitał z aktualizacji zostanie przeksięgowany na kapitał zapasowy lub inny o podobnym charakterze. Wyłączenie spod podziału oznacza również w konsekwencji wyłączenie możliwości przekazania na kapitał podstawowy.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK