| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Czy w spółce partnerskiej koszty mogą być rozliczane w innej proporcji niż przychody

Czy w spółce partnerskiej koszty mogą być rozliczane w innej proporcji niż przychody

Spółka partnerska radców prawnych składa się z trzech osób, z których dwie wniosły wkład pieniężny w tej samej wysokości, a trzecia - budynek. Wspólnicy postanowili, że przychód będzie przypisywany każdemu z partnerów w zależności od uzyskanych przez niego w danym miesiącu wpływów, zaś koszty dzielone będą zawsze po równo. Czy tego rodzaju rozliczenia są poprawne pod względem podatkowym? Czy wspólnik, który wniósł budynek, może zaliczyć do własnych kosztów podatkowych całość odpisów amortyzacyjnych?

Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie z 14 marca 2006 r. nr PB1-415-3-06-KN Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście czytamy, że:

(...) wielkość przychodu przypadającego na Podatnika (wspólnika spółki partnerskiej) w ogólnym przychodzie spółki będzie wyznaczona przez udział, w jakim podatnik partycypuje w przychodzie spółki, taką samą zasadę należy zastosować przy określaniu kosztów uzyskania przychodu, zysków/strat przypadających na podatnika. Z zapisów umowy spółki wynika, że udział Pana C. w przychodzie spółki jest równy 33,33 proc., zatem przy wypełnianiu deklaracji PIT-5, w poz. 69, 70, 71, 72, Podatnik winien wykazać przypadający na niego przychód, koszty uzyskania przychodu, dochód/stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej, z uwzględnieniem 33,33 proc. udziału.

W związku z tym, iż jedną z pozycji po stronie kosztów podatkowych są odpisy amortyzacyjne naliczane od wartości początkowej środków trwałych, do nich również będą miały zastosowanie przedstawione powyżej zasady rozliczeń.

Jak słusznie bowiem zauważył Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku w piśmie z 25 lipca 2007 r. nr RO-XV/415/PDOF-411/8/JS/05:

(...) podstawą proporcjonalnego rozliczenia jest suma poniesionych kosztów uzyskania przychodów, w tym również całość zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych. Wykluczone jest zatem stosowanie innej proporcji udziałów do odpisów amortyzacyjnych, a innej do pozostałych kosztów uzyskania przychodów, w konsekwencji nie można również wyłączyć wspólnika od udziału w zakupie i odpisach amortyzacyjnych od konkretnego środka trwałego wchodzącego do majątku spółki partnerskiej. Spółka partnerska obowiązana jest do prowadzenia jednej księgi przychodów i rozchodów oraz jednej ewidencji środków trwałych.

W świetle powyższego nie jest możliwe obciążanie odpisami amortyzacyjnymi kosztów podatkowych tylko jednego wspólnika.

• art. 51, art. 89, art. 95 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - j.t. Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1378

Małgorzata Rymarz

konsultant w kancelarii doradztwa podatkowego

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »