| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Czy w spółce partnerskiej koszty mogą być rozliczane w innej proporcji niż przychody

Czy w spółce partnerskiej koszty mogą być rozliczane w innej proporcji niż przychody

Spółka partnerska radców prawnych składa się z trzech osób, z których dwie wniosły wkład pieniężny w tej samej wysokości, a trzecia - budynek. Wspólnicy postanowili, że przychód będzie przypisywany każdemu z partnerów w zależności od uzyskanych przez niego w danym miesiącu wpływów, zaś koszty dzielone będą zawsze po równo. Czy tego rodzaju rozliczenia są poprawne pod względem podatkowym? Czy wspólnik, który wniósł budynek, może zaliczyć do własnych kosztów podatkowych całość odpisów amortyzacyjnych?


RADA

Przyjęty sposób rozliczania przychodów i kosztów nie jest prawidłowy z punktu widzenia rozliczenia podatku dochodowego. Przychody, koszty uzyskania oraz ulgi podatkowe powinny być rozliczane proporcjonalnie do prawa każdego wspólnika (partnera) w udziale w zysku spółki.

29,90 złSamochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

UZASADNIENIE

Spółka partnerska jest rodzajem handlowej spółki osobowej. W myśl art. 51 k.s.h. w związku z art. 89 tej ustawy każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w takim samym stosunku, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Udział ten może być jednak określony inaczej w umowie spółki. W razie wątpliwości uważa się, że określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się także do jego udziału w stratach.

Specyfika spółki partnerskiej polega przede wszystkim na tym, że partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań i zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki (art. 95 § 1 k.s.h.).

Jednak ani ten wyjątkowo ukształtowany stosunek wspólników do osób trzecich, ani swoboda w ustalaniu udziału w zysku lub stracie nie ma wpływu na sposób podatkowego rozliczania przychodów i kosztów jego uzyskania.

Kluczowe znaczenie w tej kwestii ma art. 8 updof, który stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. W braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. W braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Wspólnik spółki osobowej powinien uzyskane przychody z udziału w tej spółce połączyć z pozostałymi przychodami i opodatkować według skali albo, jeśli wybrał opodatkowanie liniowe, zastosować 19-proc. stawkę.

Powyższa zasada odnosi się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów oraz ulg podatkowych.

Dla celów podatkowych koszty przyporządkowuje się więc wspólnikom według proporcji przyjętych dla podziału zysków. Jeśli z umowy spółki wynika, że jeden z partnerów partycypuje w zyskach w 10 proc., a w kosztach w 33,33 proc., to taki zapis ma znaczenie tylko we wzajemnych rozliczeniach między stronami umowy. Natomiast dla fiskusa koszty poniesione przez tegoż wspólnika będą wynosiły 10 proc. sumy kosztów, które można przypisać spółce (wszystkim wspólnikom).

Autor:

Zdjęcia


Monitor Księgowego225,00 zł

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem Infor.pl »