| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Jakie są skutki w podatku dochodowym oraz w pkpir wystąpienia wspólnika ze spółki

Jakie są skutki w podatku dochodowym oraz w pkpir wystąpienia wspólnika ze spółki

W spółce jawnej jestem jednym z trzech wspólników. Zdecydowałem o odejściu ze spółki. Postanowiłem indywidualnie prowadzić działalność gospodarczą i w związku z tym chcę zabrać wyposażenie, jakie wniosłem, tzn. komputer. Jakie są skutki odejścia w podatku dochodowym i w pkpir? Czy muszę sporządzić remanent likwidacyjny?

Jednak na występującym wspólniku spółki jawnej nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od dochodu ustalonego na podstawie remanentu, ponieważ będzie on kontynuował działalność gospodarczą (zob. wyrok NSA z 3 lutego 2000 r., sygn. akt I SA/Wr 2460/97). Pozostali również nie mają takiego obowiązku, ponieważ będą kontynuować działalność w formie spółki. Jeżeli w wyniku remanentu przy rozliczeniu wspólnika wykazane będą braki, to występujący wspólnik (Czytelnik) będzie obowiązany wyrównać spółce przypadającą na niego brakującą wartość (art. 65 § 4 k.s.h.). Nie stanie się tak jedynie w sytuacji, gdy na podstawie umowy spółki wspólnik (Czytelnik) jest zwolniony z obowiązku pokrywania strat spółki (art. 51 § 3 k.s.h.).

Należy zatem uznać, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega różnica (nadwyżka) między kwotą wypłaconą Czytelnikowi w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej a wartością zwróconego wkładu oraz wartością udziału w spółce ponad wysokość wkładu, odpowiadającą dochodowi już u Czytelnika opodatkowanemu, pomniejszona o dochód z remanentu likwidacyjnego.

Kwota nadwyżki stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Rozliczenie związane z wystąpieniem ze spółki jest bowiem rezultatem działalności gospodarczej prowadzonej wcześniej w jej ramach i nie można go traktować odrębnie.

Powyższe stanowisko potwierdził również Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w piśmie z 12 kwietnia 2007 r., sygn. PB1/4150-6/07/KD, oraz Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku w piśmie z 14 listopada 2006 r., sygn. RO-XV/415/PDOF-488/500/JS/06.

• art. 8 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 50, art. 24 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 211, poz. 1549

• § 24 ust. 3, § 27, § 28 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

• art. 51 § 3, art. 64 § 4, art. 65 § 3-4 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Justyna Tarantowicz

księgowa

Ewa Leszczyńska

ekspert w zakresie podatków

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK