| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Postępowanie komornicze przeciwko udziałowcom

Postępowanie komornicze przeciwko udziałowcom

Udziałowcy w firmie otrzymali zawiadomienie od komornika US o zajęciu udziałów oraz postanowienie z sądu o przyjęciu do akt rejestrowych spółki zawiadomienia komornika o zajęciu udziałów. Gdzie i w jakiej pozycji należy wykazać ten fakt, jeżeli firma prowadzi księgi handlowe i sporządza sprawozdanie finansowe?


RADA

Jeżeli postępowanie komornicze dotyczy osób fizycznych, to ten fakt nie będzie miał wpływu na stan aktywów i pasywów samej spółki. Jednak w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego warto o tym zamieścić odpowiednią informację.

UZASADNIENIE

Z treści pytania nie wynika, czy zajęcie udziałów w spółce jest wynikiem postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko udziałowcom spółki, niezwiązanego ze spółką. Należy jednak domniemywać, że chodzi tutaj o czynności komornicze skierowane przeciwko osobom fizycznym będącym jednocześnie udziałowcami spółki z o.o.

Fakt zajęcia udziałów przez komornika powoduje ograniczenie możliwości dysponowania nimi przez posiadaczy tych udziałów, jednak nie wywiera skutków ekonomicznych w odniesieniu do samej spółki. Nic się bowiem nie zmienia w stanie jej aktywów lub pasywów. Powyższe oznacza, że operacja ta nie będzie ujmowana w księgach rachunkowych spółki.

W sprawozdaniu finansowych, w informacji dodatkowej dotyczącej struktury kapitału, należy zawrzeć informację o zajęciu udziałów przez komornika i podać podstawę przyjęcia przez sąd rejestrowy zawiadomienia komornika o zajęciu udziałów.

Wioletta Roman

doradca podatkowy, biegły rewident

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK