| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Postępowanie komornicze przeciwko udziałowcom

Postępowanie komornicze przeciwko udziałowcom

Udziałowcy w firmie otrzymali zawiadomienie od komornika US o zajęciu udziałów oraz postanowienie z sądu o przyjęciu do akt rejestrowych spółki zawiadomienia komornika o zajęciu udziałów. Gdzie i w jakiej pozycji należy wykazać ten fakt, jeżeli firma prowadzi księgi handlowe i sporządza sprawozdanie finansowe?


RADA

Jeżeli postępowanie komornicze dotyczy osób fizycznych, to ten fakt nie będzie miał wpływu na stan aktywów i pasywów samej spółki. Jednak w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego warto o tym zamieścić odpowiednią informację.

UZASADNIENIE

Z treści pytania nie wynika, czy zajęcie udziałów w spółce jest wynikiem postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko udziałowcom spółki, niezwiązanego ze spółką. Należy jednak domniemywać, że chodzi tutaj o czynności komornicze skierowane przeciwko osobom fizycznym będącym jednocześnie udziałowcami spółki z o.o.

Fakt zajęcia udziałów przez komornika powoduje ograniczenie możliwości dysponowania nimi przez posiadaczy tych udziałów, jednak nie wywiera skutków ekonomicznych w odniesieniu do samej spółki. Nic się bowiem nie zmienia w stanie jej aktywów lub pasywów. Powyższe oznacza, że operacja ta nie będzie ujmowana w księgach rachunkowych spółki.

W sprawozdaniu finansowych, w informacji dodatkowej dotyczącej struktury kapitału, należy zawrzeć informację o zajęciu udziałów przez komornika i podać podstawę przyjęcia przez sąd rejestrowy zawiadomienia komornika o zajęciu udziałów.

Wioletta Roman

doradca podatkowy, biegły rewident

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK