| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Zamówienia publiczne > Oferta o rażąco niskiej cenie w stosunku do przedmiotu zamówienia

Oferta o rażąco niskiej cenie w stosunku do przedmiotu zamówienia

Dyspozycja art. 91 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych wskazuje, że cena jest zawsze jedynym lub jednym z kryteriów oceny ofert. Natomiast z art. 92 ust. 1 tej ustawy wynika, że zamawiający wybiera ofertę najkorzystniejszą na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Jak postępować w takiej sytuacji?

Jeżeli jedna z cen jednostkowych zleconego zadania podana została przez oferenta jako 0 zł, zamawiający zobowiązany jest do przeprowadzenia postępowania, o którym mowa w art. 90 ustawy.

Wyrok ZA z 5 lipca 2005 r., sygn. akt UZP/ZO/0-1611/05

Badanie szczegółowe

W upzp wyraźnie został zapisany sposób postępowania zamawiającego w przypadku powzięcia uzasadnionych wątpliwości w zakresie rażąco niskiej ceny zawartej w ofercie. Zgodnie z art. 90 ust. 1 upzp, zamawiający w celu ustalenia, czy oferta zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia, zwraca się w formie pisemnej do wykonawcy o udzielenie w określonym terminie wyjaśnień dotyczących elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny. Badanie takie musi zakończyć się ostateczną kwalifikacją wysokości ceny zawartej w ofercie.

Jeśli cena danego wykonawcy w zestawieniu z cenami zaproponowanymi przez innych wykonawców, kalkulacją zamawiającego lub ceną rynkową wydaje się zatem rażąco niska, zamawiający jest zobligowany zwrócić się w formie pisemnej (w myśl przepisów Kodeksu cywilnego) do takiego wykonawcy z prośbą o udzielenie wyjaśnień dotyczących elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny. Zamawiający nie może więc, pomimo zastrzeżenia także innych form porozumiewania się z wykonawcą, zwrócić się z prośbą o wyjaśnienia faksem czy drogą elektroniczną.

Ustawodawca nie określił terminu, w którym wykonawca powinien udzielić wyczerpujących wyjaśnień, pozostawiając inicjatywę w zakresie ustalenia odpowiedniego terminu zamawiającemu.

Zamawiający, oceniając wyjaśnienia, powinien wziąć pod uwagę obiektywne czynniki, w szczególności oszczędność metody wykonania zamówienia, wybrane rozwiązania techniczne, wyjątkowo sprzyjające warunki wykonywania zamówienia dostępne dla wykonawcy, oryginalność projektu wykonawcy oraz wpływ pomocy publicznej. Zwrot „w szczególności” wskazuje, że ustawodawca wymienił tylko niektóre obiektywne czynniki, które mogą mieć wpływ na wysokość ceny. Zamawiający może wziąć zatem pod uwagę także inne okoliczności, pod warunkiem jednak, że mają one obiektywny charakter.

ZAPAMIĘTAJ!

Postępowanie wyjaśniające powinno nastąpić przed wyborem najkorzystniejszej oferty, a nie dopiero na skutek złożenia protestu. Zamawiający nie ma natomiast obowiązku zawiadomienia innych wykonawców o podjęciu postępowania w celu ustalenia, czy oferta zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK