| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Akcyza 2015: Prostsze procedury związane z działalnością w zakresie wyrobów akcyzowych

Akcyza 2015: Prostsze procedury związane z działalnością w zakresie wyrobów akcyzowych

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma wejść w życie w 2015 r., zakłada m.in. wprowadzenie uproszczeń w zakresie procedur związanych z prowadzeniem działalności w zakresie wyrobów akcyzowych.

Nowelizacja wprowadza również jeden wniosek o wydanie zezwolenia i o urzędowe sprawdzenie. Nie jest jednak jasne, czy kolejne urzędowe sprawdzenia lub czynności wykonywane przez służbę celną będą wykonywane przez organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności, czy ze względu na siedzibę podatnika. Obecnie pierwsze sprawdzenie (w tym otwarcie akt weryfikacyjnych) przeprowadza organ właściwy ze względu na siedzibę przedsiębiorcy, jednak wciąż nie jest jasnym, jaki organ przeprowadzi kolejne urzędowe sprawdzenie np. w przypadku aktualizacji danych z akt weryfikacyjnych.

Zmiany w podatku akcyzowym od 2015 roku

Postuluje się również określenie jednej delegacji do wydania rozporządzenia w sprawie warunków dotyczących miejsca prowadzenia składu podatkowego oraz miejsca, w którym są odbierane wyroby akcyzowe przez zarejestrowanego odbiorcę. Aktualne przepisy przewidują dwie delegacje we wspomnianych wyżej kwestiach, a zmiana powinna sprawić, iż rozporządzenia będą bardziej jasne i klarowne.

Należy jednak zaznaczyć, iż zmiany, dzięki którym odstępuje się od przeprowadzenia urzędowego sprawdzenia po wznowieniu działalności oraz wprowadzenie terminu na przystąpienie do inwentaryzacji to regulacje dobre i nie wymagają głębszych zmian, a z pewnością w znaczący sposób ułatwią prowadzenie działalności.

Autor: Piotr Dobrowolski

Akcyza na papierosy w 2015 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK