| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Ulgi i zwolnienia > Czy akcyza zwiększa podstawę opodatkowania samochodu nabytego z innego kraju UE

Czy akcyza zwiększa podstawę opodatkowania samochodu nabytego z innego kraju UE

Jeżeli kupiłam samochód osobowy z zagranicy i zapłaciłam 500 zł akcyzy, to czy muszę tę akcyzę dodać do podstawy VAT w fakturze wewnętrznej?

Tak, podstawę opodatkowania WNT powinna Pani zwiększyć o zapłaconą kwotę podatku akcyzowego, a także o inne opłaty związane z tym nabyciem.

UZASADNIENIE

Z sytuacji przedstawionej w pytaniu wynika, że kupiła Pani samochód osobowy w ramach WNT, na co wskazuje jego udokumentowanie fakturą wewnętrzną. Zasady ustalania podstawy opodatkowania w WNT określa art. 31 ustawy. Jest nią co do zasady kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Podstawa opodatkowania powinna być powiększona o:

• podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku, oraz

• wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego WNT.

Co istotne, wymienione przepisem rodzaje opłat nie stanowią katalogu zamkniętego, są tylko pewną wskazówką, o jakie rodzaje opłat chodzi. Oznacza to, że podstawę opodatkowania WNT zwiększają także inne opłaty o charakterze administracyjnym, których nałożenie pozostaje w bezpośrednim związku z tym nabyciem. Podstawa opodatkowania nie obejmuje tylko polskiego VAT.

Z powyższego wynika, że za podstawę opodatkowania VAT wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu powinna Pani przyjąć cenę jego zakupu wynikającą z wystawionej przez dostawcę faktury, a także inne poniesione opłaty, takie jak:

• podatek akcyzowy,

• opłata środowiskowa,

• opłata administracyjna za nabycie tablic rejestracyjnych.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Potwierdzają to również wydane w indywidualnych sprawach interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 marca 2010 r. (nr ILPP2/443-1721/09-4/ISN) oraz z 2 grudnia 2008 r. (nr ILPP2/443-833/08-2/SJ). W tej ostatniej czytamy m.in.: W przedmiotowej sprawie podstawa opodatkowania obejmuje cenę nabycia samochodu, jaka znajduje się na fakturze wystawionej przez dostawcę towaru powiększona o podatek akcyzowy oraz opłatę recyklingową uiszczoną przez nabywcę.

PRZYKŁAD

Załóżmy, że nabyła Pani samochód osobowy od niemieckiego podatnika za cenę wykazaną na fakturze, po przeliczeniu na złote - 16 100 zł. Od jego nabycia zapłaciła Pani należną akcyzę w kwocie 499 zł. Ponadto poniosła Pani inne wydatki związane z nabywanym samochodem w kwocie 2000 zł. Za podstawę opodatkowania WNT w fakturze wewnętrznej przyjmie Pani wartość 18 599 zł. Należny VAT od nabycia samochodu wyniesie zatem: 18 599 zł x 22% = 4091,78 zł. Kwoty te powinna Pani wykazać w deklaracji VAT.

• art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 17 ust. 1 pkt 5, art. 31 ust. 1 i 2, art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 107, poz. 679

Anna Potocka

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK