| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Jak podatkowo potraktować dotacje i refundacje z urzędu pracy

Jak podatkowo potraktować dotacje i refundacje z urzędu pracy

Czy dobrze rozumiem, że dotacja z urzędu pracy na zakup środków trwałych nie jest przychodem podatkowym, a późniejsze odpisy nie są kosztem? Czy z kolei refundacje wynagrodzeń są przychodem podatkowym, a wynagrodzenia stanowią koszt uzyskania przychodu?

RADA

Dotacja na zakup środka trwałego stanowi przychód, lecz jest to przychód zwolniony od podatku. Inaczej jest w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie dotacja taka nie stanowi przychodu. W zakresie, w jakim zakup środka trwałego sfinansowany jest taką dotacją, odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztów uzyskania przychodów podatników (analogicznie jest na gruncie updof). Natomiast refundacje wynagrodzeń są przychodem podatkowym, który nie jest objęty zwolnieniem od podatku, a więc jest opodatkowany. Jednocześnie wynagrodzenia sfinansowane przy wykorzystaniu takiej refundacji stanowią koszty uzyskania przychodów (tak samo jest na gruncie updof).

UZASADNIENIE

Z uwagi na odmienności w traktowaniu dotacji w podatkach dochodowych omawiamy ich ujmowanie w obu ustawach o podatkach dochodowych. Ostatnia nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych nie wprowadza zmian w zakresie objętym pytaniem.

Dotacje w PDOF

Dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków dzielą się na dwie grupy:

1) dotacje (i pozostałe wymienione świadczenia) związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych - dotacje takie nie stanowią przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym,

2) pozostałe dotacje (i pozostałe wymienione świadczenia) - dotacje takie stanowią przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 14 ust. 2 pkt 2 updof).

Dotacje w PDOP

W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotacje są inaczej traktowane. Wszystkie dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków stanowią przychód podatników (jako otrzymane pieniądze - art. 12 ust. 1 pkt 1 updop). Przy tym dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, stanowią przychód zwolniony od podatku (art. 17 ust. 1 pkt 21 updop).

A zatem - w odróżnieniu od podatników podatku dochodowego od osób fizycznych - podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązani są uwzględniać takie dotacje (i pozostałe wymienione świadczenia) na zakup środków trwałych w składanych zeznaniach rocznych (najpierw w poz. 27, a potem w poz. 40 obowiązującego zeznania CIT-8).

Dotacje związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych, na gruncie przepisów updof nie stanowią przychodów podatników. Te same dotacje na gruncie updop stanowią przychód podatników, lecz jest to przychód zwolniony od podatku. W obu przypadkach - w zakresie, w jakim zakupy środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zostały sfinansowane z takich środków - odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztów uzyskania przychodów podatników (na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 45 updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 48 updop).

Podsumowanie

W przedstawionej sytuacji, a więc podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, dotacja z urzędu pracy na zakup środków trwałych stanowi przychód podatkowy, lecz jest to przychód zwolniony od podatku. Jednocześnie odpisy amortyzacyjne od sfinansowanego dotacją środka trwałego nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Natomiast refundacje wynagrodzeń są przychodem podatkowym, który nie jest objęty zwolnieniem od podatku, a więc jest opodatkowany. Jednocześnie wynagrodzenia sfinansowane przy wykorzystaniu takiej refundacji stanowią koszty uzyskania przychodów (analogicznie jest w updof).

• art. 14 ust. 2 pkt 2 i art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316

• art. 12 ust. 1 pkt 1, art. 16 ust. 1 pkt 48 i art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »